Ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը կայացել է. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային այս բարդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը կայացել է, նրա պետական մարմիններն ու կառույցները գործում են կազմակերպված ու համակարգված, հասարակությունն ակտիվ է և պատասխանատու: Այս մասին նշել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ հղած ուղերձում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Համաշխարհային այս բարդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը կայացել է, նրա պետական մարմիններն ու կառույցները գործում են կազմակերպված ու համակարգված, հասարակությունն ակտիվ է և պատասխանատու:
Արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ մարտի 31-ի ընտրություններում հաղթողներ և պարտվողներ չեն լինելու: Արցախը և արցախցիները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների սկզբունքների հիման վրա ազատ և անկախ հայրենիք կառուցելու և զարգացնելու իրենց հաստատակամությունը:
Շնորհավորում և արդյունավետ գործունեություն եմ մաղթում բոլոր այն քաղաքական միավորներին, որոնք կձևավորեն Արցախի Ազգային ժողովն՝ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք, «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն, Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ կուսակցություն և Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն։
Շնորհավորում եմ նաև այն քաղաքական ուժերին, որոնք թեև չեն հաղթահարել ընտրական շեմը, սակայն վստահաբար կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունն արտախորհրդարանական հարթակում: Միասնականությունը և համախմբվածությունը բոլորիս հաջողության գրավականն են լինելու առաջիկա տարիների ընթացքում:
Շնորհավորում եմ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներին՝ Արայիկ Հարությունյանին և Մասիս Մայիլյանին: Վստահ եմ, որ արցախցիների վերջնական քվեն ստանալուց հետո նոր նախագահը կձևավորի առողջ քաղաքական և աշխատանքային միջավայր՝ ներգրավելով բոլոր կարող ուժերին:
Շնորհավորում եմ նաև նախագահական ընտրություններին մասնակցած մյուս թեկնածուներին: Համոզված եմ, որ նրանք նույնպես իրենց ողջ ներուժը և կարողությունները կներդնեն ի նպաստ Արցախի զարգացման:
Այս ընտրություններով լիարժեք ուժի մեջ է մտնելու և կգործի Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Նոր ձևավորվող Ազգային ժողովը և կառավարությունը կլծվեն երկրի մայր օրենքում ամրագրված մարդու և քաղաքացու իրավունքների իրագործման, երկրի անվտանգության ապահովման և տնտեսական զարգացման դժվարին ու պատվաբեր գործին:
Ներկայիս բարդ և մարտահրավերներով լի ժամանակներում մեր անելիքները շատ են: Վճռական և հաստատակամ ենք բոլորս՝ Արցախի, Հայաստանի, Սփյուռքի հայությունը: Անվտանգ, հզոր, կայուն և խաղաղ Արցախի ապագան մենք կապահովենք միասնական ու համատեղ ուժերով:

Выборы еще раз доказали, что Арцах состоялся: послание президента Армении
Выборы в это трудное для всего мира время еще раз доказали, что Арцах состоялся, его государственные органы и структуры координированны и организованны, общество активно и ответственно. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, об этом говорится в послании президента Республики Армения Армена Саркисяна по случаю состоявшихся в Республике Арцах общегосударственных выборов, которое приводим полностью:
Поздравляю всех нас с общегосударственными выборами в Республике Арцах.
Выборы в это трудное для мира время еще раз доказали, что Арцах состоялся, его государственные органы и структуры координированны и организованны, общество активно и ответственно.
У меня уже была возможность сказать, что на выборах 31 марта не будет победителей и проигравших. Арцах и народ Арцаха еще раз доказали свою решимость строить и развивать свободную и независимую родину, основанную на принципах демократии и прав человека.
Поздравляю и желаю эффективной работы всем политическим силам, которые сформируют Национальное собрание Арцаха: блок партий “Свободная Родина-ОГБ”, партия “Единая Родина”, партия “Справедливость”, Армянская революционная федерация “Дашнакцутюн” и Демократическая партия Арцаха. .
Я также поздравляю те политические силы, которые, хотя и не преодолели избирательный барьер, безусловно, продолжат свою патриотическую деятельность на внепарламентской платформе. Единство и сплоченность будут залогом наших успехов в ближайшие годы.
Поздравляю вышедших во второй тур президентских выборов кандидатов - Араика Арутюняна и Масиса Маиляна. Уверен, что после получения окончательных голосов арцахцев новый президент создаст здоровую политическую и рабочую среду с участием всех возможных сил.
Я также поздравляю других кандидатов в президенты. Убежден, что они также будут вкладывать весь свой потенциал и возможности в развитие Арцаха.
Этими выборами Конституция Республики Арцах вступит в полную силу. Национальное собрание нового созыва и правительство будут заниматься сложной и почетной задачей по осуществлению прав человека и гражданина, закрепленных в основном законе страны, обеспечивая безопасность страны и ее экономическое развитие.
Нам многое предстоит сделать в сегодняшние трудные и сложные времена. Мы все решительны - армяне Арцаха, Армении и диаспоры. Мы объединенными и совместными силами обеспечим будущее безопасного, мощного, стабильного и мирного Арцаха.