Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Աբու Դաբիի թագաժառանգի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Աբու Դաբիի թագաժառանգ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ջերմ և բարեկամական զրույցի ընթացքում Հայաստանի նախագահը և Աբու Դաբիի թագաժառանգը տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում և աշխարհում նոր կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ, կարևորել երկու երկրների ղեկավարությունների միջև ուղիղ երկխոսությունն ու իրավիճակից բխող կարծիքների և մտքերի փոխանակումը:
Նշելով, որ տեղյակ է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարության կողմից իրականացվող կանխարգելիչ քայլերի մասին, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ կանխարգելիչ միջոցառումներ են իրականացվում նաև Հայաստանում:
Զրուցակիցները ճգնաժամային այս բարդ իրավիճակում կարևորել են անմիջական և շարունակական համագործակցությունը, երկու երկրների միջև փորձի ու տեղեկատվության փոխանակումը: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ էմիրաթական փորձն էական նշանակություն կունենա Հայաստանի համար: Իր հերթին Աբու Դաբիի թագաժառանգը նշել է, որ էմիրաթական կողմը պատրաստակամ է ամեն կերպ աջակցել Հայաստանին: Զրուցակիցները քննարկել են նաև միմյանց գործնական օժանդակության հնարավորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև նախագահ Սարգսյանի՝ այս տարվա հունվարին Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած այցին և նշել, որ ձեռքբերված բոլոր պայմանավորվածություններն ուժի մեջ են և կատարման ընթացքում:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ստեղծված իրավիճակում աշխարհում շարունակում է արդիական մնալ սննդի անվտանգության խնդիրը: Համագործակցությունն այդ ոլորտում համարվել է առաջնահերթություններից մեկը և համաձայնություն է ձեռք բերվել ավելի արագացնել Հայաստանը տարածաշրջանային հարթակ դարձնելու ուղղությամբ գործնական քայլերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում տեխնոլոգիաների ու գիտության զարգացմանն ուղղված՝ ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությանը, որով մասնավորապես ակնկալվում է տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների մուտք Հայաստանում՝ մեր երկիրը դարձնելու արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում առաջատար կենտրոններից մեկը:
Այս ծրագրին նախագահ Արմեն Սարգսյանը և թագաժառանգ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանն անդրադարձել էին նաև այս տարվա հունվարին Աբու Դաբիում կայացած իրենց հանդիպմանը՝ հեռանկարային համարելով փոխգործակցությունը թե՛ այս նախաձեռնության շրջանակում և թե՛ ընդհանրապես նորարարության, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։

Армен Саркисян провел телефонный разговор с наследным принцем Абу-Даби
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел телефонный разговор с наследным принцем Абу-Даби, заместителем главнокомандующего Вооруженными Силами Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мохаммедом бин Зайедом Аль Нахайяном. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
В ходе теплой и дружественной беседы президент Армении и наследный принц Абу-Даби обменялись информацией о распространении нового коронавируса в своих странах и в мире, подчеркнули важность прямого диалога между руководствами двух стран и вытекающего из ситуации обмена мнениями и мнениями.
Отметив, что он осведомлен об осуществляемых руководством Объединенных Арабских Эмиратов превентивных шагах, президент Саркисян сказал, что профилактические мероприятия проводятся и в Армении.
Собеседники в этой сложной кризисной ситуации отметили важность непосредственного и продолжительного сотрудничества, обмена опытом и информацией между двумя странами. Президент Саркисян сказал, что опыт ОАЭ будет иметь существенное значение и для Армении. В свою очередь наследный принц Абу-Даби отметил, что Эмираты готовы всячески содействовать Армении. Собеседники обсудили также и возможность взаимного практического содействия.
Стороны коснулись также и визита президента Саркисяна в Объединенные Арабские Эмираты в январе этого года и отметили, что все достигнутые договоренности в силе и в ходе выполнени.
Президент Саркисян сказал, что в сложившейся в мире ситуации проблема безопасности продуктов питания продолжает оставаться актуальной. Сотрудничество в этой сфере считается одним из приоритетов, достигнуто соглашение об ускорении практических шагов по превращению Армении в региональную платформу.
Во время разговора была затронута также и президентская инициатива ATOM (Advanced Tomorrow), направленная на развитие технологий и науки в Армении. В рамках инициативы ожидается вход в Армению крупных международных технологических компаний в сфере информационных и высоких технологий, для того чтобы сделать нашу страну одним из ведущих центров в области искусственного интеллекта и математического моделирования.
Эту программу президент Армен Саркисян и наследный принц шейх Мохаммед бин Зайед Аль Нахайян обсуждали также и во время их встречи в Абу-Даби в январе этого года, посчитав перспективным сотрудничество как в рамках этой инициативы, так и в сфере инноваций, информационных и высоких технологий в целом.