Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավի շրջանակներում հանդիպեց Տեղ համայնքի բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և «Այո»-ի շտաբի անդամները ժամանել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետին և «Այո»-ի շտաբի մյուս անդամներին դիմավորեցին աղ ու հացով:
Փաշինյանը շեշտեց, որ «Այո»-ն հաղթելու է և ցանկություն հայտնեց, որպեսզի հանրաքվեի արդյունքում թոթափվի հանրապետությունում առկա լարվածությունը:
«Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կարևոր է, քանի որ դրանով կարձանագրվի, որ Հայաստանում ոչ Փաշինյանը, ոչ Պողոսյանը, ոչ Պետրոսյանը և ոչ ոք չի ունենալու իշխանություն: Հայաստանում իշխանություն ունի և ունենալու է միայն ժողովուրդը: 1991 թ-ից հետո, այսօր առաջին անգամ 2018-ի մայիսից սկսած իշխանությունն իրապես պատկանում է ժողովրդին: Պետք է արձանագրեմ, որ ՀՀ-ի, հայաստանցու և արցախցու ապագան կախված է մեկ մարդուց և այդ մարդը հենց դու ես»,- նշեց Փաշինյանը և հավելեց, որ Սահմանադրական դատարանը դարձել է այն վերջին բաստիոնը, որտեղ այն մարդիկ են, ովքեր հույս ունեն, թե կրկին կարող են իշխանության գալ:
Դիմելով համայնքի բնակիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց.
«Ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի և Արցախի միասնությունը հետագայում էլ ավելի կամրապնդվի: Մենք հաղթահարել ենք  կամ գուցե հաղթահարում ենք երկար տարիներ մեզ քայքայող, բաժանող հայաստանցի և ղարաբաղցի այդ տրամաբանությունը: Վստահ եմ, որ մենք այլևս երբեք դրան չենք վերադառնա և կբացառենք այդ երևույթը»:
Նա խոսեց նաև միմյանց հանդեպ վիրավորանք հնչեցնելու մասին և շեշտեց, որ այդ երևույթն ընդհանրապես պետք է տեղ չունենա ժողովրդի կյանքում:
«Պետք է ատելությանը չպատասխանել ատելությամբ, վիրավորանքին՝ վիրավորանքով: Մենք ապրում ենք սիրով և համերաշխության երկրում, և մենք չպետք է ատելությամբ պատասխանենք»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանը՝ դիմելով համայնքի բնակիչներին, նշեց, որ Տեղը հանրապետությունում խոշորացված համայնքներից հաջողվածներից մեկն է:
«2018-2019 թթ. ընթացքում խոշորացումից հետո մենք այստեղ իրականացրել ենք բազմաթիվ հաջողված ծրագրեր: Սա շատ կարևոր պայման եմ համարում յուրաքանչյուր խոշորացված համայնքում»,- նշեց Պապիկյանը և ներկայացրեց մի քանի կատարված աշխատանք:
«Այո»-ի շտաբի պետը խոսեց նաև Տեղի Արցախյան գոյամարտի ժամանակ ունեցած դերի մասին և շնորհակալություն հայտնեց համայնքի ժողովրդին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթի սկզբում ընդգծեց, որ Տեղն Արցախից ՀՀ մտնելիս առաջին  համայնքն է և շեշտեց, որ այդ գյուղը խորհրդանշում է երկու պետության և ժողովուրդների միասնությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիքի մարզում ընթացող քարոզարշավի ժամանակ ուղեկցում են վարչապետի տիկին Աննան Հակոբյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավորներ և այլ պաշտոնյաներ։ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին:

Никол Пашинян встретился с жителями общины Тех
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и члены штаба кампании «Да» прибыли в общину Тех Сюникской области. Как сообщает Арменпресс, премьер-министра и других участников кампании «Да» встретили хлебом и солью.
Пашинян подчеркнул, что «Да» победит, и выразил желание, чтобы референдум ослабил напряженность в республике.
«Конституционный референдум важен, потому что в ходе него будет зафиксировано, что ни Пашинян, ни Погосян, ни Петросян не будут иметь власти в Армении. В Армении власть имеет и будут иметь только народ. С мая 2018 года впервые после 1991 года власть действительно принадлежит народу. Я должен констатировать, что будущее Армении, жителей Армении и Арцаха зависит от одного человека, и этот человек - именно ты», - сказал Пашинян, добавив, что Конституционный суд стал последним бастионом, где находятся люди, которые надеются, что они могут снова прийти к власти.
Обращаясь к жителям общины, Никол Пашинян сказал: «Я хочу выразить уверенность, что единство Армении и Арцаха будет и дальше укрепляться. Мы преодолели или, возможно, преодолеваем разделявшую нас на протяжении многих лет логику разделения на жителей Армении и арцахцев. Я уверен, что мы никогда не вернемся к этому, и мы исключим это явление».
Он также поговорил об оскорблении друг друга и подчеркнул, что этому явлению вообще не должно быть места в жизни людей.
«Нельзя отвечать на ненависть ненавистью, и оскорблением на оскорбление. Мы живем в стране любви и солидарности, и мы не должны отвечать ненавистью», - сказал премьер-министр.
В начале своего выступления премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что Тех - первая при въезде из Арцаха в Армению община, и подчеркнул, что это село символизирует единство двух государств и народов.
Премьер-министра Армении Никола Пашиняна сопровождают супруга премьер-министра Анна Акопян, министр территориального управления и инфраструктур, руководитель штаба “Да” Сурен Папикян, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, депутаты и другие должностные лица. Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Предвыборная кампания референдума по конституционным реформам стартовала 17 февраля.