Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց դատական համակարգի փոփոխությունների ծավալուն փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց բուռն քննարկման արժանացած դատական օրենսգրքի փոփոխությունների ծավալուն փաթեթը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ  76 «կողմ», 35 «դեմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայներ, դրան գումարվեցին նաև գործուղման մեջ գտնվող 9 պատգամավորի ծրագրով թողած «կողմ» քվեարկությունները, այսպիսով, փաթեթն ընդունվեց:
Փաթեթով դատական համակարգում առաջարկվում են մի շարք փոփոխություններ: Դրանցից մեկով նախատեսվում է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը կրճատել՝ 5 տարուց դարձնելով 2,5 տարի: Պատգամավորները բուռն քննարկեցին, մասնավորապես, առաջարկվող փոփոխություններից մեկը, որով նախատեսվում է դատավորների թեկնածուների հավակնորդների նվազագույն տարիքային շեմը 28-ի փոխարեն սահմանել 25: Ընդդիմադիրները հիմնականում համաձայն չէին այս դրույթի հետ: ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունում այս փաթեթի վերաբերյալ ևս տարբեր տեսակետներ հնչեցին:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց, որ նախորդ նիստում արդեն քննարկման էին ներկայացրել իրենց մտահոգությունները, և իրենց խմբակցությունն այսօր դեմ կքվեարկի: Խմբակցությունը կներկայացնի իր առաջարկությունները: «Եթե առաջարկություններն ընդունվեն, և դատավորների անկախության, զտման գործընթացի հետ կապված մեր մտահոգությունները փարատվեն, երկրորդ ընթերցմամբ մենք կողմ կքվեարկենք»,-ասաց Մարուքյանը:

В первом чтении принят обширный пакет изменений в судебной системе
Национальное собрание Армении в первом чтении приняло пакет изменений в Судебный кодекс. Как передает «Арменпресс», пакет законопроектов О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “Судебный кодекс Республики Армения “ и прилагаемых законопроектов на заседании НС при голосовании получил 76 голосов “за”, 35 “против” и 1 воздержавшийся, к этому прибавились также голоса “за”, оставленные в конвертах 9 депутатов, находящихся в командировке. Таким образом, пакет был принят.
Пакетом в судебной системе предлагается ряд изменений. Одно из них предполагает сократить срок полномочий председателя Высшего судебного совета с 5 до 2,5 лет. Депутаты бурно обсудили другое из предлагаемых изменений - установить минимальный возраст кандидатов в судьи вместо 28 лет 25. Оппозиционеры в основном небыли  согласны с этим положением. Во фракции НС “Мой шаг” по этому пакету также прозвучали различные точки зрения.
До начала голосования руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян напомнил, что на предыдущем заседании они уже представили свои опасения, и сегодня их фракция проголосует “против”. Фракция представит свои предложения. “Если предложения будут приняты, и наше беспокойство в связи с независимостью судей, процессом фильтрации развеются, во втором чтении мы проголосуем “за”, - сказал Марукян.