Լրագրողների համաժողովները համակարգող խորհուրդն ազդարարեց աշխատանքների վերամեկնարկի մասին
ԱՆԹԻԼԻԱՍ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անթիլիասում փետրվար 29-ից մարտի 1-ը կայացած Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նիստում հստակեցվել են ֆորումի առաջիկա աշխատանքների ընդհանուր ուղղությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկվել են թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ համընդհանուր մակարդակով մասնագիտական բովանդակությամբ խորհրդաժողովների, աշխատաժողովների և համաժողովների կազմակերպման հնարավորությունները:
Համակարգող խորհրդի քննարկումների օրակարգում ներառված էին Անթիլիասում անցյալ տարի տեղի ունեցած լրագրողների համահայկական համաժողովի արդյունքները, համաժողովի ընթացքում հնչած առաջարկները, ինչպես նաև համահայկական լրատվական գործակցության զարգացմանն ուղղված գործնական մեթոդները:
Արձանագրվեց, որ երկու օրում համակարգող խորհուրդը ձևավորել է լրատվական ժամանակակից միտումներին համահունչ օրակարգ, որի նպատակն է զարգացնել հայկական լրատվամիջոցները և ապահովել համագործակցության շարունակականությունը:
Նիստի նախօրեին և ավարտին Խորհուրդը հանդիպումներ է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսի հետ: Հանդիպման ժամանակ խորհրդի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Վեհափառ հայրապետին իր ցուցաբերած նախանձախնդրության, ինչպես նաև հայ մամուլի տարվա առիթով մշակված բոլոր ծրագրերի համար:
Համակարգող խորհուրդը որոշել է իր առաջիկա լիագումար նիստը գումարել Երևանում մայիսին:
Համակարգող խորհրդի անդամները հանդիպում ունեցան նաև Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի հետ, ով խոսեց ՀՀ-Լիբանան միջպետական զարգացող հարաբերությունների, տարածաշրջանային և լիբանանյան նորագույն իրադարձությունների մասին: Դեսպանն ընդգծեց համահայկական մամուլ-ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունների և դրանց կիրառման գործընթացների մասին իրազեկելու նպատակով:
Համակարգող խորհրդի կազմում են Արամ Անանյանը՝ «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն, Սաթիկ Սեյրանյանը՝ «168 ժամ» թերթի գլխավոր խմբագիր եւ Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, Տիգրան Հարությունյանը՝ «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալությյան հիմնադիր եւ տնօրեն, Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցության նախագահ, Միքայել Հաճեանը՝ լրագրող, հրապարակախոս, հրապարակագիր, քաղաքական վերլուծաբան, Շահան Գանտահարյանը՝ «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Սեւակ Հակոբյանը՝ «Զարթօնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր:

Координационный совет журналистов объявил о начале работ
На заседании Координационного совета Общеармянского форума журналистов, проходившем с 29 февраля по 1 марта в Антилиасе, были уточнены общие направления предстоящих работ форума.
Как передает «Арменпресс», были обсуждены возможности организации конференций, семинаров и форумов как на региональном, так и на глобальном уровне.
В повестку обсуждений Координационного совета были включены итоги прошедшего в прошлом году в Антилиасе Общеармянского форума журналистов, прозвучавшие в ходе форума предложения, а также практические методы, направленные на развитие общеармянского информационного сотрудничества.
Было отмечено, что за два дня координационный совет сформировал созвучную современным информационным тенденциям повестку, цель которой - развивать армянские СМИ и обеспечить непрерывность сотрудничества.
Накануне, в конце заседания совет имел встречу с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I. Во время встречи члены совета выразили благодарность Верховному Патриарху за проявленное усердие, а также за все программы, разработанные по случаю Года армянской прессы.
Координационный совет решил созвать свое предстоящее пленарное заседание в мае в Ереване.
Члены Координационного совета встретились также и с послом Республики Армения в Ливане Ваагном Атабекяном, который говорил о развивающихся межгосударственных отношениях Республика Армения-Ливан и о последених региональных и ливанских событиях.
В составе Координационного совета Арам Ананян - директор Государственного информационного агентства “Арменпресс”, Сатеник Сейранян - главный редактор газеты “168 жам” и председатель Союза журналистов Армении, Тигран Арутюнян - учредитель и директор информационного агентства “Ноян Тапан”, председатель общеармянской Ассоциации СМИ, Микаел Ачян -журналист, публицист, политический аналитик, Шаан Гантаарян - главный редактор ежедневной газеты “Аздак”, Севак Акопян - главный редактор ежедневной газеты “Зартонк”.