Երևանում ինձ շատ լավ ընդունեցին. Ալեսանդրո դել Պիերո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Յուվենտուսի» և Իտալիայի հավաքականի նախկին հարձակվող Ալեսանդրո դել Պիերոն պատմել է Երևանում անցկացրած մի քանի ժամի մասին:
«Պայմանավորվածություն կար ռուսական վիզա ստանալ Միլանի հյուպատոսարանում, բայց Իտալիայի հյուսիսում տարածված կորոնավիրուսի պատճառով չկարողացանք ստանալ Ռուսաստանի վիզա իմ երկրում: Այդ պատճառով որոշեցինք Մոսկվա գալ ուրիշ ճանապարհով`Երևանով, Հայաստանում Ռուսաստանի վիզա ստանալով: Ինձ այնտեղ պարզապես շատ լավ ընդունեցին, հրաշալի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Вечерний Ургант» հաղորդման ժամանակ ասել է դել Պիերոն:
Փետրվարի 27-ին Պիերոն «Ինստագրամ»-ի իր էջի սթորի բաժնում տեսանյութ էր հրապարակել Երևանի տեսարանով, որում  երևում էր նաև Արարատ լեռը: Տեսանյութն ուղեկցվում էր հետևյալ գրառմամբ՝ «Բարի լույս, Երևան»: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ իտալացի ֆուտբոլիստ Երևանի էր վիզա ստանալու նպատակով:

“Simply amazing” – Del Piero on Armenian hospitality after spending few hours in Yerevan
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. Italian soccer star Alessandro Del Piero briefly made headlines in Armenia on February 27 when he revealed that he was in Yerevan.
The press began wondering why the Juventus legend arrived on the unannounced trip. But shortly afterwards, it was said that Del Piero was simply on transit on his way to Russia.
In Russia, Del Piero has talked about the few hours that he spent in the Armenian capital.
“We had a deal to get the Russia visa at the Milan consulate, but I couldn’t get it because of the coronavirus outbreak in northern Italy. That’s why we decided to come to Moscow by another way, through Yerevan, by getting a Russian visa in Armenia. I was hosted there very well, simply amazing,” Del Piero said at the Evening Urgant late-night talk show.
“Yeah, they are [good at that]. We are happy that you made it here, you could’ve stayed in Armenia”, the talk show host Ivan Urgant told Del Piero, referring to the well-known Armenian hospitality.