Պետդուման կքննարկի նավթամթերքները ՀՀ արտահանելիս հայտարարագրերը վերացնելու մասին արձանագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կառավարությունը Պետդումայի վավերացմանն է ներկայացրել Ռուսաստանից Հայաստան նավթամթերք արտահանելիս ժամանակավոր պարբերական մաքսային հայտարարագրումը չեղյալ հայտարարելու մասին արձանագրությունը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, տեքստը հրապարակվել է Դումայի էլեկտրոնային բազայում:
Համապատասխան փոփոխությունն առաջարկվում է ներառել բնական գազի, նավթամթերքների և չվերամշակված բնական ադամանդի մատակարարման մասին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջկառավարական համաձայնագրում:
Համաձայն արձանագրության տեքստի՝ Հայաստանին մատակարարվող 95-ից ցածր օկտանային ցուցանիշից ցածր վարկանիշ ունեցող բենզինի և նավթային հեղուկ պարաֆինի հայտարարագրումը «իրականացվում է առանց ժամանակավոր պարբերական մաքսային հայտարարագրի կիրառման, հաստատված Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության»: Միաժամանակ, այդ ապրանքների ժամանակավոր մաքսային հայտարարագրումը, ներկայացված ցուցիչ հաշվեկշիռների և 2019 թվականի արձանագրությունների համաձայն, համարվում են չհաստատված, եթե տվյալ ապրանքները չեն արտահանվել:
Վավերացման դեպքում փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 15 օր հետո, երբ երկու կողմերը միմյանց կտեղեկացնեն անհրաժեշտ ներքին ընթացակարգերի կատարման մասին:

Госдума обсудит отмену таможенного декларирования при вывозе нефтепродуктов из РФ в Армению
В Госдуму РФ внесли законопроект о ратификации протокола о сотрудничестве правительств России и Армении в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов.
Как сообщает Арменпресс, соответствующий протокол был подписан в октябре 2019 года в Москве. Согласно документу, декларирование бензина, дизельного топлива, мазута и жидкого нефтяного парафина, ввозимых из России в Армению, осуществляется без применения временного периодического таможенного декларирования. Исключение составляет лишь временное периодическое таможенное декларирование поставляемого природного газа.
Отмечается, что Протокол подлежит ратификации, так как он устанавливает иные правила, чем предусмотренные российским законодательством. «Документом предусматривается отмена временного периодического таможенного декларирования при вывозе нефтепродуктов из Российской Федерации в Республику Армения», — говорится в пояснительной записке.
Протокол начинает временно применяться по истечении 15 дней с даты получения российской стороной уведомления Армении о выполнении ею внутригосударственных процедур.
«Предлагаемые в проекте федерального закона о ратификации Протокола решения не повлияют на достижение целей государственных программ Российской Федерации», — говорится в документе.