Ցեղասպանության ճանաչման համար հայ մտավորականները շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մի խումբ հայ մտավորականներ փետրվարի 26-ին այցելեցին ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանատուն, հանդիպեցին դեսպանին և շնորհակալություն հայտնեցին Սիրիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`հանդիպման կազմակերպիչն է «Հայաստանի ժողովրդական շարժում» հասարակական կազմակերպության համակարգող Վազգեն Պետրոսյանը, մասնակիցների թվում էին Արցախի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանը և այլք:
ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմն ընդգծեց, որ իր համար մեծ պատիվ է այս պատմական պահին Սիրիան Հայաստանում ներկայացնելը:
«Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հետո բազմաթիվ հանդիպումներ եմ ունեցել: Բոլորը մեկ հարց էին տալիս, թե ինչո՞ւ հիմա, ինչո՞ւ այս պահին: Իմ պատասխանը միշտ եղել է այն, որ երբ Սիրիան իր դռներն է բացել և ընդունել Հայոց  ցեղասպանությունից փրկված հայերին, դա արդեն իսկ կատարվածի ճանաչում է եղել: Իսկ Սիրիայի խորհրդարանի որոշումը քաղաքական ճանաչում էր»,-ասաց դեսպանն ու հավելեց՝ հպարտ է, որ սիրիահայերը Սիրիայի անկյունաքարերից են:
Նրա խոսքով` հայ մտավորականների այցը դեսպանություն իրենց համար պատիվ է: «Ես այստեղ զգում եմ ինձ այնպես, ինչպես Սիրիայում իմ ընտանիքի հետ: Հայաստանի կառավարությունը, կուսակցությունները, ժողովուրդը բարեկամական վերաբերմունք ունեն Սիրիայի հանդեպ: Այդ է վկայում նաև Հայկական հումանիտար առաքելության օգնությունը, որն ահռելի գործ է իրականացնում Սիրիայում: Հայերը միշտ իրենց բարեկամների կողքին են, և մեր բարեկամական հարաբերությունները միշտ էլ ամուր հիմքերի վրա են եղել: Ուր էլ հայերը գնան միշտ առանձնահատուկ ու առաջնային տեղ են զբաղեցնելու:  Ինչ աշխատանք էլ, որ անեն, դա յուրահատուկ կանեն»,-նշեց Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը և հիշատակեց Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Նորա Արիսյանին, որը մեծ ջանք է գործադրել և ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում:
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նախորդ տարի  ինստիտուտում հյուրընկալել են Սիրիայի մի խումբ պատգամավորների: «Կարևոր զրույց ունեցանք Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Մենք մեր փոքր ներդրումն արեցինք Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընթացում: Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելը կարևոր է, քանի որ Սիրիան մուսուլմանական երկիր է: Դա ճանապարհ է բացում իսլամական աշխարհի կողմից Հայոց  ցեղասպանության դատապարտման համար»,-նշեց Սաֆրաստյանն ու հավելեց, որ իսլամական աշխարհը սկսում է կամաց-կամաց դատապարտել մեր ցեղասպանությունը, որովհետև այն կրոն չի ճանաչում, այն հանցագործություն է մարդկության դեմ:
Նա համոզված է, որ Լիբանանից, Սիրիայից հետո նաև այլ իսլամական երկրները կդատապարտեն ծանրագույն հանցագործությունը: Ըստ Սաֆրաստյանի` բանաձևը քաղաքական, աշխարհաքաղաքական հաշվարկների արդյունքն է, բայց բանաձևի ընդունման գործում մեծ դերակատարում ունեցան Սիրիայի մեր հայրենակիցները, մասնավորապես Նորա Արիսյանը:
Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին միաձայն  ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը: 20-րդ դարում Օսմանյան կայսրության թուրք իշխանավորների կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ Սիրիայի ժողովրդի այլ ներկայացուցիչների ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը հաստատող բանաձեւը ներկայացրել էր Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության հանձնախումբը, որի անդամ է հայազգի պատգամավոր Նորա Արիսյանը։

Armenian intellectuals thank Syrian Ambassador for recognition of Genocide by Parliament
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. A group of Armenian intellectuals visited today the Embassy of Syria in Yerevan to meet with the Ambassador and thank for the recent adoption of the resolution on recognizing the Armenian Genocide by the Syrian Parliament.
Among them were Hero of Artsakh Arkadi Ter-Tadevosyan, Director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan and others.
Syrian Ambassador to Armenia Mohammed Haj Ibrahim said it’s a great honor for him to represent Syria in Armenia at this historic moment.
“After the recognition of the Armenian Genocide I had multiple meetings. All were asking one question: why now? My answer has always been that when Syria opened its doors and accepted the Armenian Genocide survivors, that was already a recognition of what had happened. And the decision of the Syrian Parliament was a political acknowledgement”, the Ambassador said, adding that he is proud of the fact that Syrian-Armenians are one the cornerstones of Syria.
He said the visit of Armenian scholars to the Embassy is an honor for them. “I feel here like I feel with my family in Syria. The Armenian government, parties and people have a friendly attitude to Syria. The evidence of this is the Armenian humanitarian mission’s support which is conducting a major work in Syria. Armenians always stand together with their friends, and our friendly relations have always been on firm basis. Wherever Armenians go, they will always have a unique and special place. Whatever they do, they will do that in a unique manner”, the Syrian Ambassador said and recalled ethnic Armenian MP of the Syrian Parliament Nora Arisian who has made great efforts and a contribution to the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution.
Director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan told Armenpress that last year their Institute hosted a group of Syrian lawmakers. “We had an important conversation about the Armenian Genocide. We made our small contribution to the process of acknowledging the Armenian Genocide. The acknowledgement of the Armenian Genocide by Syria is important as Syria is a Muslim country, and this opens a path to the condemnation of the Armenian Genocide by the Muslim world”, he said, adding that the Muslim world starts gradually condemning the Genocide of Armenians, because it doesn’t recognize religion, it is a crime against humanity. According to Safrastyan, that resolution is a result of political, geopolitical calculations, but the Armenians in Syria played a major role in the adoption of that resolution.
On February 13 the Parliament of Syria unanimously adopted a resolution on recognizing and condemning the Armenian Genocide.