ԱԳ նախարարը Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նիստի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 25-ի հանդիպեց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Կողմերը քննարկեցին Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Հայաստանի ու Եվրոպայի խորհրդի միջև տարբեր մակարդակներում հաստատված արդյունավետ երկխոսության և համագործակցության դրական դինամիկայի կապակցությամբ։
Մտքեր փոխանակվեցին Եվրոպայում ժողովրդավարության ամրապնդման մարտահրավերներին միասնաբար դիմագրավելու և ԵԽ-ի գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք ջանքերի շուրջ:
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռքբերումներին և բացթողումներին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ու խրախուսումը եվրոպական մայրցամաքի ողջ տարածքում, ներառյալ հակամարտության գոտիներում։
Զոհրաբ Մնացականյանը Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին ներկայացրեց նաև Հայաստանում կառավարության կողմից նախաձեռնած ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։

Зограб Мнацаканян представил Марие Пейчинович Бурич повестку демократических реформ
В рамках 43-го заседания Совета по правам человека ООН в Женеве министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 25 февраля встретился с генеральным секретарем СЕ Марией Пейчинович Бурич. Об этом Арменпресс сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества Армении и Совета Европы. Обе стороны выразили удовлетворение положительной динамикой эффективного диалога и сотрудничества между Арменией и Советом Европы, установившегося на разных уровнях.
Состоялся обмен мнениями вокруг усилий по совместному противостоянию вызовам укрепления демократии в Европе и повышению эффективности деятельности СЕ.
Коснувшись достижений и упущений в сфере защиты прав человека, министр Мнацаканян подчеркнул всеобщий характер прав человека и защиту и поощрение прав человека на всей территории Европейского континента, включая и зоны конфликтов.
Зограб Мнацаканян представил Марие Пейчинович Бурич также и повестку демократических реформ, инициированных правительством Армении.