Դվին հնավայրում կկառուցվի թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեն 2020 թվականին նախատեսում է ՀՀ Արարատի մարզի Դվին հնավայրում թանգարան կառուցել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը:
«Թանգարանը լինելու է հենց Դվին հնավայրի հատվածում, քանի որ այնտեղ բազմաթիվ գտածոներ կան, պատմամշակութային արժեք ներկայացնող ցուցանմուշներ: Դրանք գտնվում են բաց երկնքի տակ, և վնասվելու հավանականությունը մեծ է: Թանգարան կառուցելը դեռ վաղուց էր նախատեսված, և այն այս տարի կյանքի կկոչվի»,- նշեց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին ընթանում են նաև Խոր Վիրապ վանական համալիրի ավտոկայանատեղիի և աստիճանավանդակի կառուցման աշխատանքները: Նախատեսվում է նաև հիմնանորոգել դեպի Խոր Վիրապ տանող 1 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածը:

На территории древнего поселения Двин будет построен музей
Государственный комитет по туризму Министерства экономики Армении планирует в 2020 году в исторической местности Двин Араратской области Армении построить музей.
Как передает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал губернатор Араратской области Армении Гарик Саркисян.
“Музей будет находиться именно на территории древнего поселения Двин, поскольку там много артефактов, экспонатов, представляющих историко-культурную ценность. Они находятся под открытым небом, и вероятность их повреждения весьма велика. Строительство музея было запланировано давно, и в этом году оно будет реализовано”, - отметил Саркисян.
По его словам, на данный момент ведутся работы по строительству автостоянки и лестницы в монастырском комплексе Хор Вирап. Предполагается также и ремонт участка дороги, ведущей в Хор Вирап, протяженностью в 1 км.