Արցախցին չպետք է քվեարկի ՀՀ ժողովրդի լեգիտիմ իշխանության նկատմամբ թշնամանք քարոզողի օգտին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Արցախի ժողովուրդը չպետք է նախագահական ընտրություններում քվեարկի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ընտրված լեգիտիմ իշխանության նկատմամբ թշնամանք քարոզողի օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Կարծում եմ, որ Արցախի ժողովուրդը չպետք է քվեարկի որևէ թեկնածուի օգտին, որը Հայաստանի ժողովրդի լեգիտիմ իշխանության նկատմամբ վարում է թշնամական քարոզչություն, և այդպիսով հրահրում է ներազգային թշնամություն: Այդպիսի ձևով խոսել ու այդպիսի վերաբերմունք ցուցաբերել ժողովրդի կողմից ընտրված լեգիտիմ իշխանությանը, նշանակում է այդպիսի վերաբերմունք ցուցաբերել այդ իշխանությանը ընտրած և վստահող ժողովրդին»,- ասաց Փաշինյանը:
Արցախի Հանրապետությունում մարտի 31-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 14 թեկնածու. ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 6 կուսակցություն և մեկ դաշինք:

Арцахец не должен голосовать за пропагандиста враждебности к легитимной власти Армении: Пашинян
По убеждению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, народ Арцаха на президентских выборах не должен голосовать за пропагандиста враждебности к легитимной власти, избранной народом Республики Армения. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал в интервью Общественному телевидению Армении.
“Я думаю, что народ Арцаха не должен голосовать за кандидата, который ведет враждебную пропаганду в отношении легитимной власти народа Армении и тем самым провоцирует внутринациональную вражду. Говорить таким образом и проявлять такое отношение к избранной народом легитимной власти означает проявлять такое отношение к народу, избравшему эту власть и доверяющему ей”, - сказал Пашинян.
В Республике Арцах заявки на участие в предстоящих 31 марта президентских выборах подали 14 кандидатов. Заявки на участие в парламентских выборах представили 6 партий и один блок.