ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը չի կայացել քվորումի բացակայության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի՝ փետրվարի 20-ին հրավիրված նիստը տեղի չի ունեցել, քանի որ քվորումի բացակայության պատճառով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԵՊՀ մամուլի ծառայությունից:
Նիստի առաջարկվող օրակարգում ներառված էին 2018-19 ուստարում «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ռեկտորի հաշվետվության ներկայացում և 2016-2020 թթ. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի զարգացման ռազմավարական ծրագրով 2018-19 ուստարում նախատեսված աշխատանքների կատարողականի հաստատում:
Բացի դրանից՝ առաջարկվող օրակարգում ներառված էր նաև «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի՝ 2019 թ. (հունվար-դեկտեմբեր) եկամուտների և ծախսերի կատարողականի մասին հաղորդում:
Հիշեցնենք, որ ըստ  «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի կանոնադրության՝ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում է խորհրդի անդամների կեսից ավելին։
ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանն ասաց, որ ուսանող անդամների բացակայությունը բողոքի նշան է՝ ուղղված  «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով կառավարման խորհրդի կազմում ուսանող անդամների թվի կրճատմանը:
«Ես ֆիզիկապես այստեղ եմ, բայց չեմ ստորագրել՝ չհաստատելով ներկայությունս: Մենք ցանկանում ենք կառավարության ուշադրությունը կրկին հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ուսանողների մասնակցությունը շատ կարևոր է բուհի կառավարմանը, և նրանց թվի կտրուկ կրճատումն ուղիղ հարված է հասցնում բուհի ինքնավարությանը»,- ասաց Դավիթ Ափոյանը և փաստեց, որ առաջիկայում այլ քայլեր կիրականցնեն՝ ի նշան բողոքի:
Դավիթ Ափոյանը շեշտեց, որ ուսանողների բողոքն ուղղված չէ կոնկրետ անձի դեմ և ներողություն խնդրեց նիստին ներկա անդամներից:
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գևորգ Մուրադյանն իր կարծիքը հայտնեց բողոքի վերաբերյալ՝ այն համարելով անարդյունավետ, և նիստը համարեց փակված:

Заседание Совета попечителей ЕГУ не состоялось из-за отсутствия кворума
Заседание Совета попечителей Ереванского государственного университета, созванное 20 февраля, не состоялось из-за отсутствия кворума. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе ЕГУ.
В предлагаемую повестку дня заседания были включены отчет ректора о проделанной работе по основным направлениям деятельности Фонда “Ереванский государственный университет’ на 2018 - 2019 учебный год и отчет о деятельности фонда в 2016 - 2020 годах, подтверждение выполнения работ, предусмотренных стратегической программой развития Фонда “Ереванский государственный университет” на 2018 - 2019 учебный год.
Кроме того, в предлагаемую повестку дня был включен также отчет о выполнении доходов и расходов Фонда “Ереванский государственный университет” на 2019 год (январь - декабрь).
Напомним, что согласно уставу Фонда “Ереванский государственный университет”, заседание Совета попечителей правомочно, если в нем участвует более половины членов Совета.
Председатель студсовета ЕГУ Давид Апоян сказал, что отсутствие студентов-членов - знак протеста, направленного на сокращение числа студентов-членов в Совете управления проектом Закона РА “О высшем образовании и науке”.
“Я физически присутствую, но не подписал, не подтвердив свое присутствие. Мы хотим вновь обратить внимание правительства на то обстоятельство, что участие студентов очень важно в управлении вузом, и резкое сокращение их числа наносит прямой удар по автономии вуза”, - сказал Давид Апоян и отметил, что в ближайшее время в знак протеста будут предприняты и другие шаги.
Давид Апоян подчеркнул, что протест студентов не направлен против конкретной личности и попросил прощения у присутствующих на заседании членов.
Председатель Совета попечителей ЕГУ Геворг Мурадян выразил свое мнение по поводу жалобы, назвав ее неэффективной и посчитав заседание закрытым.