Դարձրու Հայաստանը կրկին կանաչ. Foreign policy-ն անդրադարձել է Հայաստանի անտառվերականգնման ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր Foreign policy ամսագիրն ու կայքը Հայաստանի վերաբերյալ լայնածավալ հոդված է հրապարակել՝ այն վերնագրելով հետևյալ կերպ. «Դարձրու Հայաստանը կրկին կանաչ»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հոդվածի հեղինակն այցելել է Արարատի մարզի գյուղերի մեկը, զրուցել նրա բնակիչների հետ, որոնք անդրադառնում են իրենց կենցաղին, ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հնչող կրակոցներին, ինչպես նաև խոսում երկիրը կանաչ դարձնելու մասին:
«Հենվելով խաղաղ հեղափոխության վրա՝ Հայաստանի նոր կառավարությունը՝ նախկին լրագրող Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, խոստացավ կրկնապատկել երկրի անտառածածկ հատվածը մինչև 2050 թվականը՝ որպես Փարիզի կլիմայի համաձայնագրին Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների մաս:
«Հայաստանը դարձյալ կանաչ դարձնելու» ծրագրում անպատճառ կա. այն ծրագրված է կլիմայի փոփոխության, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարին, կենսաբազմազանության կորուստների և անապատացման դեմ ուղղված բնապահպանական ռազմավարությանը:
Հոդվածագիրը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի վարչակազմի լայնածավալ ծառատունկի ծրագիրը ոչ միայն Հայաստանի անտառվերականգնման հիմնական շարժիչներից մեկն է լինու:

«Сделай Армению снова зеленой»: статья Foreign policy об Армении
Престижный журнал Foreign Policy опубликовал статью об Армении, озаглавленную так: «Сделай Армению снова зеленой» (Make Armenia Green Again). Как сообщает Арменпресс, автор статьи побывал в одном из сел Араратской области, поговорил с его жителями, которые рассказали о своей повседневной жизни, стрельбе с азербайджанской стороны, а также о том, как сделать страну зеленой.
«Опираясь на мирную революцию, новое правительство Армении во главе с бывшим журналистом Николом Пашиняном пообещало удвоить лесной покров страны к 2050 году в рамках обязательств Армении по Парижскому климатическому соглашению».
В рамках программы ведется поиск решения проблем изменения климата, борьба с незаконными рубками деревьев, борьба против утраты биоразнообразия и против опустынивания.
Автор статьи отмечает, что масштабная программа посадки деревьев администрации Никола Пашиняна будет одним из главных двигателей лесовосстановления Армении.