Շահառուներին ներկայացվել է «Կապիտալի շուկա. աճի հնարավորությունների բացահայտում» շնորհանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում նախարար Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել կապիտալի շուկայի զարգացման խնդիրներին նվիրված քննարկում, որին մասնակցել են իրական հատվածի զարգացման ներուժ ունեցող ավելի քան 30 ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր ներածական խոսքում Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է քննարկման մասնակիցներին, որ վերջին երկու ամսվա ընթացքում ոլորտին առնչվող շահագրգիռ պետական մարմինների և ֆինանսական կառույցների ղեկավարների ու փորձագետների հետ քննարկումների արդյունքում կազմվել է կապիտալի շուկայի զարգացման ծրագրային գործողությունների  ճանապարհային քարտեզ:  «Այսօր հրավիրել ենք ձեզ, որպես կապիտալի շուկայի պոտենցիալ մասնակիցների և կարևոր դերակատարների, ներկայացնելու մեր աշխատանքը և խոսելու առաջիկա անելիքների մասին։ Քննարկենք, թե ինչ հնարավորություններ կարող եք դուք ունենալ՝ դառնալով շուկայի մասնակից, ինչպես նաև լսելու ձեր կարծիքը և առաջարկությունները. ի՞նչ խնդիրներ և խոչընդոտներ եք տեսնում, ի՞նչ առաջարկություններ ունեք, ի՞նչն է խանգարում ձեզ կապիտալի ներգրավման գործընթացում և ի՞նչ փոփոխություններ է անհրաժեշտ իրականացնել, որպեսզի ընկերությունների համար կապիտալի շուկան դառնա ավելի հասանելի», - ասել է էկոնոմիկայի նախարարը։
Հանդիպման մասնակիցներին ներկայացվել է «Կապիտալի շուկա․աճի հնարավորությունների բացահայտում» շնորհանդեսը, որի ընթացքում ներկայացվել են կարծիքներ և առաջարկություններ քննարկվող հետևյալ հարցերի վերաբերյալ՝ կորպորատիվ կառավարում, թողարկման և ցուցակման կարգավորումներ, թափանցիկություն, ֆինանսական միջոցների առաջարկ և այլն։
Հնչեցված առաջարկություններում նշվել է օրենսդրական փաստաթղթերի վերանայման և համաձայնեցման, մասնավոր ներդրումային ֆոնդերի կարևորության, Ֆինանսական գործիքների ընկալումների մոտարկման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին ակտիվ մասնակցության համար և տեղեկացրել, որ կապիտալի շուկայի զարգացման ճանապարհային քարտեզը կլրամշակվի ներկայացված առաջարկություններով, հավելել, որ հանդիպումները շարունակական կլինեն։ «Յուրաքանչյուր կազմակերպության հետ պատրաստ ենք նաև առանձին քննարկել իրենց կողմից ներկայացվող խնդիրները և լինել առավելագույնս օգտակար: Առաջիկայում լրամշակված փաստաթուղթը կներկայացվի հաստատման: Իրագործման փուլում կրկին ձեզ հետ համագործակցությունը մեզ խիստ անհրաժեշտ կլինի, քանի որ դուք եք անմիջական շահառուները, և լավագույն ճանապարհները գտնելու համար ձեր օժանդակությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար», - ասել է Նաիրա Մարգարյանը։

Бенефициарам была представлена программа “Рынок капитала. Выявление возможностей роста”
В Министерстве экономики РА под руководством министра Тиграна Хачатряна состоялось обсуждение, посвященное проблемам развития рынка капитала, в котором приняли участие представители более 30 предприятий, имеющих реальный потенциал развития сектора. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
В своем вступительном слове Тигран Хачатрян сообщил участникам обсуждения, что в течение последних двух месяцев в результате обсуждений с заинтересованными государственными органами и руководителями финансовых структур была составлена дорожная карта программных действий по развитию рынка капитала. “Сегодня мы пригласили Вас, как потенциальных участников рынка капитала и важных игроков, чтобы представить нашу работу и поговорить о предстоящих планах. Обсудить, какие возможности Вы можете иметь, став участниками рынка, а также выслушать Ваше мнение и предложения. Какие проблемы и препятствия Вы видите, какие у Вас есть предложения, что мешает Вам в процессе привлечения капитала и какие изменения необходимо осуществить, чтобы рынок капитала стал более доступным для компаний”, - сказал министр экономики.
Состоялась презентация программы “Рынок капитала: выявление возможностей роста”, в ходе которой были представлены мнения и предложения по следующим обсуждаемым вопросам: корпоративное управление, регулирование выпуска и листинга, прозрачность, предложение финансовых средств и т.д.
В озвученных предложениях была отмечена необходимость пересмотра и согласования законодательных документов, важности частных инвестиционных фондов, сближения восприятий финансовых инструментов.
В конце встречи заместитель министра Наира Маргарян поблагодарила присутствующих за активное участие и сообщила, что дорожная карта развития рынка капитала будет разработана с представленными предложениями, добавив, что встречи будут продолжительными. “С каждой организацией мы готовы отдельно обсудить представляемые ими проблемы и быть максимально полезными. В ближайшее время доработанный документ будет представлен на утверждение. На этапе реализации сотрудничество с Вами будет нам крайне необходимо, поскольку Вы - непосредственные бенефициары, и для поиска лучших путей Ваша помощь крайне важна для нас”, - сказала Наира Маргарян.