Հուբեյի բնակիչներին արգելել են դուրս գալ տներից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում Covid-19 կորոնավիրուսի տարածման Էպիկենտրոն համարվող Հուբեյի նահանգի վարչակազմը տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներին, ներառյալ գյուղացիներին, արգելել Է դուրս գալ տներից, գրել Է South China Morning Post-ը: Փողոցներում արգելված Է հետիոտների հայտնվելը եւ ցանկացած տրանսպորտի երթեւեկությունը, բացի ոստիկանության եւ արտակարգ ծառայությունների ավտոմեքենաներից: Նաեւ մարդկանց արգելել են հավաքվել մաջոնգի կամ թղթախաղի համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փողոց դուրս գալու արգելքը խախտելու համար քաղաքացիներին կարող են ձերբակալել մինչեւ տասն օր ժամկետով: Տրանսպորտով երթեւեկության արգելքի խախտման համար պաշտոնյաներն սպառնացել են նույնպիսի ձերբակալություններով, 500 յուան տուգանքներով եւ վարորդական իրավունքների զրկմամբ:
Անցած 24 ժամվա ընթացքում նահանգում արձանագրել են կորոնավիրուսով վարակման 1933 նոր դեպք եւ 100 մահ: Հուբեյի մայրաքաղաք Ուհանում, որտեղից 2019 թվատկանի դեկտեմբերին սկսեց տարածվել նոր վարակը, մեկ օրում մահացել Է 76 հիվանդացած եւ հայտնաբերվել Է նոր վարակման 1 690 դեպք, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Жителям Хубэя запретили выходить из домов
Администрация провинции Хубэй, которая считается эпицентром распространения коронавируса Covid-19, запретила всем жителям региона, включая селян, выходить из домов. Как передает Арменпресс, об этом пишет South China Morning Post. На улицах запрещено движение пешеходов и любого транспорта, кроме машин полиции и экстренных служб.
Также людям запретили собираться ради маджонга или игр в карты.
За нарушение запрета на выход на улицу граждан могут задержать на срок до десяти суток. За нарушение запрета на передвижение в транспорте чиновники пригрозили такими же задержаниями, штрафами в 500 юаней (около 5000 рублей) и лишением водительских прав.
За истекшие сутки в провинции зафиксировали 1933 новых случая заражения коронавирусом и 100 смертей. В столице Хубэя Ухане, откуда новая инфекция начала распространяться в декабре 2019 года, за сутки умерли 76 заболевших и было выявлено 1 690 случаев нового заражения.