Հնարավոր չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղը զիջի իր անվտանգությունը․ Նիկոլ Փաշինյան
ՄՅՈՒՆԽԵՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ ստատուս քվոյի ձևավորման պատճառը։ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկմանը ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ռազմական գործողություններ սկսվեցին, երբ Լեռնային Ղարաբաղը փորձեց օգտվել ինքնորոշման իր իրավունքից։ «Ադրբեջանի նախագահը խոսում է տարածքների մասին, Ադրբեջանի կարծիքով դրանք տարածքներ են, բայց Ղարաբաղի տեսակետից դա անվտանգություն է, որովհետև մեզ պետք է հասկանալ՝ ինչու է ձևավորվել այսօրվա ստատուս քվոն․ երբ Լեռնային Ղարաբաղը փորձեց ինքնորոշման իր իրավունքից օգտվել, ռազմական գործողություններ սկսվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ, նրանք հարկադրված եղան ինքնապաշտպանություն կազմակերպել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց, որ տարիներ շարունակ Շուշիից ռմբակոծվել է Արցախի մայրաքաղաք  Ստեփանակերտը, խաղաղ քաղաքացիները երկար ժամանակ ապրում էին ստորգետնյա կացարաններում։ «Դա է ճշմարտությունը, հնարավոր չէ, որ անվտանգությունը որևէ մեկը զիջի, Ղարաբաղի պարագայում էլ դա անհնար է»,- մանրամասնեց Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ իր որդին զինվորական ծառայություն է անցնում Արցախում, բայց այդ քայլին նա գնացել է կամավոր․ «Նա գնաց պաշտպանելու  իր հայրենակիցներին, քանի որ գիտի պատմությունը, գիտի, թե ինչ է եղել՝ սկսած 1988 թվականից։ Ես արդեն ասացի Շահումյանի շրջանի մասին, որտեղ բնակչությունը 100 տոկոսով հայկական էր, հիմա մեկ հայ այնտեղ չի ապրում, մենք նաև գիտենք Նախիջևանի դեպքը, որտեղ ահռելի հայկական բնակչություն կար։ Նախիջևանն էլ Ադրբեջանի կազմում ինքնավար հանրապետություն է, և հիմա մեկ հայ այնտեղ չկա»,- նշեց ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների և հակամարտության կողմ չէ։ «Ադրբեջանը երկու անգամ համաձայնագրեր է ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղի հետ․ առաջին անգամ 1994 թվականին, և դա հրադադարի համաձայնագիրն էր Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև, պաշտպանության նախարարներն են ստորագրել այդ փաստաթուղթը։ Դրանից երեք ամիս անց վերահաստատել են, որ հրադադարը պահպանվելու է այնքան, մինչև կոնֆլիկտը ստանա քաղաքական լուծում»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ Դուշանբեում իր և Ադրբեջանի նախագահի առաջին հանդիպումից հետո լարվածությունն ընդհանուր առմամբ աննախադեպ անկում է ապրել, կարողացել են ուղիղ կապ ստեղծել շփման և տեղեկատվության փոխանակման համար։

Невозможно, чтобы Нагорный Карабах уступил свою безопасность — Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян представил причину формирования статус-кво по нагорно-карабахскому вопросу. В рамках Мюнхенской конференции по безопасности с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева по вопросу Нагорного Карабаха премьер-министр Армении подчеркнул, что военные действия против армян Нагорного Карабаха начались, когда Нагорный Карабах попытался осуществить свое право на самоопределение.
«Президент Азербайджана говорит о территориях, с точки зрения Азербайджана – это только территории, но с точки зрения Карабаха - это безопасность, потому что мы должны понять, как и почему сформировался сегодняшний статус-кво. Когда Нагорный Карабах попытался осуществить свое право на самоопределение, начались военные действия против армян Нагорного Карабаха, и они были вынуждены организовать самооборону», - какпередаетАрменпресс,сказал Пашинян.
Премьер-министр РА напомнил, что в течение долгого временииз Шуши обстреливали Степанакерт, столицу Арцаха, и мирные жители постоянно жили в подземных убежищах. «Это есть правда, и никто не может поставить под угрозу безопасность, в Карабахе это также невозможно», - сказал Пашинян.
Он напомнил, что его сын служит в армии в Арцахе, и на это он пошел добровольно. «Он пошел защищать своих соотечественников, потому что он знает историю, он знает, что происходит с 1988 года. Я уже говорил о Шаумянском районе, где население было на 100% армянским, сейчас там не живетни один армянин. И нам также известен случай Нахичевана, где было огромное армянское население. Нахичеван является автономной республикой в составе Азербайджана, и сейчас там нет ни одного армянина», - сказал премьер-министр.
Пашинян также прокомментировал заявление президента Азербайджана о том, что Нагорный Карабах не является стороной переговоров и конфликта.
«Азербайджан дважды подписывал соглашения с Нагорным Карабахом. Впервый раз - в 1994 году, и это было соглашение о прекращении огня между Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном, этот документ подписали министры обороны. Три месяца спустя они подтвердили, что прекращение огня будет сохраняться до тех пор, пока конфликт не достигнет политического урегулирования», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что после первой встречи в Душанбе с президентом Азербайджана напряженность в целом снизилась беспрецедентно, и им удалось установить прямые контакты и обмен информацией.