Հայտնի են «Հրանտ և Մանուշակ Սիմոնյան» գրական հիմնադրամի մրցանակակիրների անունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Հրանտ և Մանուշակ Սիմոնյան» գրական հիմնադրամի մրցանակաբաշխությանը, որը տեղի ունեցավ փետրվարի 14-ին Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում, Հայաստանի գրողների միությունը մրցանակներ հանձնեց երկու անվանակարգում` «Արձակ» և «Պոեզիա»:
«Այս մրցանակաբաշխությունը ավելի քան 15 տարվա պատմություն ունի: Մրցանակաբաշխությանը մասնակցում են գրողներ ոչ միայն Հայաստանից, այլ Արցախից, սփյուռքից: Չորս մրցանակակիրներից մեկը` Նորեկ Գասպարյանը,  Արցախից է, Տիգրան Գաբոյանը ծնվել է Սիրիայում, այժմ ապրում է Հայաստանում: Էդոյանին ու Խանջյանին շատերն են ճանաչում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշեց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը և շեշտեց, որ շնորհակալ է ամերիկահայ բարերար Հրանտ Սիմոնյանին, որն ամեն տարի աջակցում է տարբեր գրական միջոցառումների կազմակերպմանն ու իրականացմանը:
«Արձակ» անվանակարգում մրցանակների արժանացան Գուրգեն Խանջյանը` «Համբերություն քեզ, մարդ» և Նորեկ Գասպարյանը` «Եղածը մի բան չէ…» գրքերի համար:
«Պոեզիա» անվանակարգում մրցանակներ տրվեցին Հենրիկ Էդոյանին «Լույսը ձախ կողմից» և Տիգրան Գաբոյանին` «Ճեղքերս քաղաքակրթությունների պատերով» գրքերի համար:

Известны имена лауреатов премии Литературного фонда “Грант и Манушак Симонян”
На церемонии вручения премий Союза писателей Армении, которая состоялась 14 февраля, в Музее имени Е. Чаренца, были вручены и премии Литературного фонда “Грант и Манушак Симонян”по двум номинациям: “Проза” и “Поэзия”.
“Эта премия имеет более чем 15-летнюю историю. В конкурсе участвуют писатели не только из Армении, но и из Арцаха и диаспоры. Один из четырех призеров - Нарек Гаспарян из Арцаха, Тигран Габоян родился в Сирии, сейчас живет в Армении. Эдояна и Ханджяна знают многие”, - как сообщает «Арменпресс», отметил председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян и подчеркнул, что он благодарен армянскому благотворителю Гранту Симоняну, который ежегодно содействует организации и осуществлению различных литературных мероприятий.
В номинации “Проза” премий удостоились Гурген Ханджян за книгу “Терпения тебе, человек” и Нарек Гаспарян -  за книгу “Ничего особенного…”.
В номинации “Поэзия” премии были вручены Генрику Эдояну за книгу “Свет с левой стороны” и Тиграну Габояну за книгу “Мои трещины на стенах цивилизаций”.