Գինեգործություն, արհեստագործություն, խոհանոց.«Գաստրո բակ»-ը կայուն տեղ ունի զբոսաշրջության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում դեռևս 2018 թվականին իրականացված «Գաստրո բակ» պիլոտային ծրագիրը լայն տարածում է գտնում: Հաջողված փորձը տեսնելով՝ տարբեր համայնքներից բնակիչներն արձագանքում են և ցանկություն հայտնում զբոսաշրջային հետաքրքիր նախաձեռնությունը կյանքի կոչել նաև իրենց բնակավայրում: Ծրագիրն իրականացվում է Ռուսաստանի կառավարության  ֆինանսավորմամբ և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ)  կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԱԶԾ-ի Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի զարգացման գծով փորձագետ Լուսինե Բալայանը, «Գաստրո բակ» ծրագրով նախատեսված է եղել երկու բաղադրիչ՝  սնունդ և գինեգործություն, սնունդ և արհեստագործություն: Գաստրո բակերը յուրաhատուկ զբոսաշրջային վայրեր են, որտեղ զբոսաշրջիկները հնարավորություն ունեն համտեսել հայկական ուտեստներ, ականատես լինել գինու ստեղծման ընթացքին, արհեստագործական հմտություններին, շփվել տեղի բնակիչների հետ:
«Գաստրո բակերը պարզապես տարածքներ չեն, այնտեղ մարդիկ բնակվում են, զբոսաշրջիկներին ցուցադրում են մեր ավանդույթները, մշակույթը, խոհանոցը, ձեռքի աշխատանքը և այլն: 2018 թվականին մենք իրականացրեցինք մի շարք պիլոտային ծրագրեր տարբեր մարզերում՝ Տավուշում, Արագածոտնում, Վայոց Ձորում, Արարատում»,-ասաց Լուսինե Բալայանը:
Քանի որ պիլոտային ծրագրերը հաջողվեցին, 2019 թվականին հայտարարվեց գաստրո բակերի ծրագրերի իրականացման մրցույթ 3 բաղադրիչով՝ սնունդ-գինեգործություն, սնունդ- արհեստագործություն, սնունդ-արհեստագործություն- գինեգործություն: Այդ ժամանակ ստացվել էր 130-ից ավելի դիմումներ: Մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր երկրորդ փուլ անցածներին, իրականացրել տեղային մոնիտորինգ, գնահատել շահառուների ներուժը: Հաղթողները ստացել են իրենց համայնքներում սեփական գաստրո բակ ձևավորելու հնարավորություն:
Գաստրո բակերի ծրագրերի իրականացման շրջանակում շահառուներին տրամադրվում է աջակցություն՝ լինեն սարքավորումների, խորհրդատվական, թե նախագծանախահաշվարկային հարցեր: Օրինակ` գինեգործության հետ կապված բավական մեծ աջակցություն էր նախատեսված: Ծրագրի կայունությունն ապահովելու համար երեք տարով շահառուին ի պահ են տրվել անհրաժեշտ սարքավորումները տնական պայմաններում գինի արտադրելու համար: Սարքավորումները նախատեսված են գինու արտադրության ամբողջ շրջանն ապահովելու համար: Համագործակցում են նաև մասնագետների հետ, ովքեր հետևում են գինու որակին, արտադրանքի պատշաճ պայմանների իրականացմանը:
«Ծրագիրն այնքան հաջողվեց ու հետաքրքրեց, որ կառավարությունը ևս մասնակցություն ունեցավ, ինչի համար շատ ուրախ ենք»,-ասաց Լուսինե Բալայանը:
Այս տարի ևս հանրապետությունում նախատեսված է երկու տասնյակից ավելի գաստրո բակերի բացում: Փետրվարի 15-ին Ռուսաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ)  կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի շրջանակում նախատեսված է «ԱՐՏ –թակարդ Գաստրո Բակ»-ի պաշտոնական բացման արարողությունը: Այն գործելու է Արարատ մարզի Խաչպար գյուղում:
«Գաստրո բակ» նախագծի նպատակն է նպաստել գյուղական համայնքներում զբոսաշրջության ծառայությունների դիվերսիֆիկացմանը, զարգացմանը և խթանմանը: Այն ստեղծում է բազային զբոսաշրջային ծառայություններ՝ հիմնվելով գյուղական սեփական տնային տնտեսությունների վրա: «Գաստրո բակ» նախագիծը ներառում է հետևյալ համալիր ծառայությունները՝ ավանդական սննդի տրամադրում, տնական գինեգործություն և արհեստագործություն:

Виноделие, ремесла, кухня: “Гастро двор” в сфере туризма занимает свое стабильное место
Пилотная программа “Гастро двор”, осуществленная в Армении еще в 2018 году, получила широкое распространение. Увидев удачный опыт, жители многих общин также выразили желание воплотить в жизнь эту интересную туристическую инициативу и в своем населенном пункте. Программа реализуется при финансировании правительства России и в рамках программы  ООН ”Развитие интегрированного сельского туризма”.
Как сказала в беседе с «Арменпресс» эксперт программы развития интегрированного сельского туризма программы ПРООН Лусине Балаян, в рамках программы “Гастро двор” были предусмотрены два компонента: еда и виноделие, еда и ремесла. Гастро дворы - своеобразные туристические места, где туристы имеют возможность отведать армянские блюда, стать очевидцами процесс создания вина, ремесленных навыков и пообщаться с местными жителями.
“Гастро дворы - это не просто территории, там живут люди, туристам показывают наши традиции, культуру, кухню, ручную работу и т. д. В 2018 году мы осуществили ряд пилотных программ в разных областях: Тавуше, Арагацотне, Вайоц Дзоре, Арарате”, - сказала Лусине Балаян.
Поскольку пилотные программы были успешными, в 2019 году был объявлен конкурс на реализацию программ Гастро дворов с тремя компонентами: еда и виноделие, еда и ремесленное дело, еда, ремесленное дело и виноделие. Конкурсная комиссия выбрала участников второго тура, провела локальный мониторинг и оценила потенциал бенефициаров. Победители получили возможность сформировать в своих общинах собственный гастрономический двор.
В рамках реализации программ Гастро дворов бенефициарам предоставляется содействие - будь то оборудование, консультационные или проектно-сметные вопросы. Например, достаточно большая поддержка была предусмотрена в связи с виноделием. Для обеспечения стабильности программы бенефициару сроком на три года было предоставлено необходимое оборудование для производства вина в домашних условиях. Оборудование предназначено для обеспечения всего региона производства вина. Бенефициары сотрудничают и со специалистами, которые следят за качеством вина, реализацией надлежащих условий получения продукции.
“Программа настолько удалась и заинтересовала, что правительство также приняло в ней участие, чему мы очень рады”, - сказала Лусине Балаян.
В этом году в республике запланировано открытие более двух десятков Гастро дворов. 15 февраля в рамках программы “Развитие интегрированного сельского туризма”, финансируемой правительством России и реализуемой Программой развития ООН (ПРООН), предусмотрена официальная церемония открытия  “АРТ-ловушки Гастро двора”. Она будет действовать в селе Хачпар Араратской области.
Цель проекта - способствовать диверсификации, развитию и стимулированию туристических услуг в сельских общинах. Он создает базовые туристические услуги, основываясь на сельских домашних хозяйствах. Проект “Гастро двор” включает следующие комплексные услуги: предоставление традиционного питания, домашнее виноделие и ремесленное дело.