Գինեգործություն, արհեստագործություն, խոհանոց.«Գաստրո բակ»-ը կայուն տեղ ունի զբոսաշրջության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում դեռևս 2018 թվականին իրականացված «Գաստրո բակ» պիլոտային ծրագիրը լայն տարածում է գտնում: Հաջողված փորձը տեսնելով՝ տարբեր համայնքներից բնակիչներն արձագանքում են և ցանկություն հայտնում զբոսաշրջային հետաքրքիր նախաձեռնությունը կյանքի կոչել նաև իրենց բնակավայրում: Ծրագիրն իրականացվում է Ռուսաստանի կառավարության  ֆինանսավորմամբ և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ)  կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԱԶԾ-ի Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի զարգացման գծով փորձագետ Լուսինե Բալայանը, «Գաստրո բակ» ծրագրով նախատեսված է եղել երկու բաղադրիչ՝  սնունդ և գինեգործություն, սնունդ և արհեստագործություն: Գաստրո բակերը յուրաhատուկ զբոսաշրջային վայրեր են, որտեղ զբոսաշրջիկները հնարավորություն ունեն համտեսել հայկական ուտեստներ, ականատես լինել գինու ստեղծման ընթացքին, արհեստագործական հմտություններին, շփվել տեղի բնակիչների հետ:
«Գաստրո բակերը պարզապես տարածքներ չեն, այնտեղ մարդիկ բնակվում են, զբոսաշրջիկներին ցուցադրում են մեր ավանդույթները, մշակույթը, խոհանոցը, ձեռքի աշխատանքը և այլն: 2018 թվականին մենք իրականացրեցինք մի շարք պիլոտային ծրագրեր տարբեր մարզերում՝ Տավուշում, Արագածոտնում, Վայոց Ձորում, Արարատում»,-ասաց Լուսինե Բալայանը:
Քանի որ պիլոտային ծրագրերը հաջողվեցին, 2019 թվականին հայտարարվեց գաստրո բակերի ծրագրերի իրականացման մրցույթ 3 բաղադրիչով՝ սնունդ-գինեգործություն, սնունդ- արհեստագործություն, սնունդ-արհեստագործություն- գինեգործություն: Այդ ժամանակ ստացվել էր 130-ից ավելի դիմումներ: Մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր երկրորդ փուլ անցածներին, իրականացրել տեղային մոնիտորինգ, գնահատել շահառուների ներուժը: Հաղթողները ստացել են իրենց համայնքներում սեփական գաստրո բակ ձևավորելու հնարավորություն:
Գաստրո բակերի ծրագրերի իրականացման շրջանակում շահառուներին տրամադրվում է աջակցություն՝ լինեն սարքավորումների, խորհրդատվական, թե նախագծանախահաշվարկային հարցեր: Օրինակ` գինեգործության հետ կապված բավական մեծ աջակցություն էր նախատեսված: Ծրագրի կայունությունն ապահովելու համար երեք տարով շահառուին ի պահ են տրվել անհրաժեշտ սարքավորումները տնական պայմաններում գինի արտադրելու համար: Սարքավորումները նախատեսված են գինու արտադրության ամբողջ շրջանն ապահովելու համար: Համագործակցում են նաև մասնագետների հետ, ովքեր հետևում են գինու որակին, արտադրանքի պատշաճ պայմանների իրականացմանը:
«Ծրագիրն այնքան հաջողվեց ու հետաքրքրեց, որ կառավարությունը ևս մասնակցություն ունեցավ, ինչի համար շատ ուրախ ենք»,-ասաց Լուսինե Բալայանը:
Այս տարի ևս հանրապետությունում նախատեսված է երկու տասնյակից ավելի գաստրո բակերի բացում: Փետրվարի 15-ին Ռուսաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ)  կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի շրջանակում նախատեսված է «ԱՐՏ –թակարդ Գաստրո Բակ»-ի պաշտոնական բացման արարողությունը: Այն գործելու է Արարատ մարզի Խաչպար գյուղում:
«Գաստրո բակ» նախագծի նպատակն է նպաստել գյուղական համայնքներում զբոսաշրջության ծառայությունների դիվերսիֆիկացմանը, զարգացմանը և խթանմանը: Այն ստեղծում է բազային զբոսաշրջային ծառայություններ՝ հիմնվելով գյուղական սեփական տնային տնտեսությունների վրա: «Գաստրո բակ» նախագիծը ներառում է հետևյալ համալիր ծառայությունները՝ ավանդական սննդի տրամադրում, տնական գինեգործություն և արհեստագործություն:

YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The Gastro Yard pilot program implemented in Armenia back in 2018 is becoming more and more widespread across the country. By seeing the successful experience residents of various communities also express a wish to implement this interesting tourism initiative in their communities. The program is funded by the Russian government and is implemented within the frames of the UNDP’s Integrated Rural Tourism Development (IRTD) project.
IRTD project development expert Lusine Balayan told Armenpress that the Gastro Yard project consisted of two components – food and winemaking, food and crafts. Gastro Yards are unique touristic destinations which aim to promote rural local hospitality, authentic food and beverages. Tourists have chance to get to know local culture, people and history of Armenia.
“Gastro Yards are not just some kind of places, people live there and introduce tourists on our traditions, culture, cuisine, handmade works, etc. In 2018 we have implemented several pilot projects in different provinces of Armenia, including Tavush, Aragatsotn, Vayots Dzor and Ararat”, Lusine Balayan said.
As these projects resulted in success, in 2019 we announced competition for the implementation of Gastro Yards projects with 3 components: food-winemaking, food-crafts, food-crafts-winemaking. More than 130 applications were submitted. The committee selected those who passed to the second stage, conducted on-site monitoring to assess the potential of beneficiaries. The winners got an opportunity to build their own Gastro Yards in their communities.
Within the framework of this project the beneficiaries are provided with support, including equipment, as well as consulting, designing support. For instance, there was a major assistance for winemaking. In order to ensure the sustainability of the project the beneficiary was provided with the necessary equipment for making homemade wines for a three-year term. These technologies are designed for ensuring the entire period of producing wine. They are also cooperating with specialists who follow the quality of wine and the proper implementation of the production.
“The project was so successful and interesting that the Armenian government also participated in it, and we are very happy for that”, she said.
This year as well more than two dozen such yards are expected to open in the Republic. The official opening ceremony of ART-TAKARD GASTRO YARD will take place on February 15, at the village of Khachpar of Ararat province.
Gastro Yard project aims at contributing to the diversification, development and promotion of tourism services in rural communities of Armenia. It creates tourism services based on rural household economies. The project includes three main services – food, homemade wine and crafts.