Ռուսաստանն աջակցում է ԼՂ հարցում փոխզիջման հասնելու կողմերի պատրաստակամությանը. Ռուդենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների թվում է: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն «Россия сегодня» միջազգային լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը միշտ կատարում է միջնորդի իր ակտիվ դերը: Ձգձգված այդ հակամարտության կարգավորման գործում կողմերի հետ աշխատանքը մեր արտաքին քաղաքականության գերակայությունների թվում է: Ղարաբաղյան հակամարտությունը Ռուսաստանի նախագահ, արտաքին գործերի նախարարի ուշադրության կենտրոնում է, որն առավել ընդգծում է միջնորդական ջանքերի կարևորությունը, մեծացնում ուշադրությունը արդյունքների նկատմամբ»,-նշել է նա:
Ռուսաստանի անմիջական ներգրավվածության արդյունքում ստորագրված փաստաթղթերի թվում է 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը, որը խաղաղության պահպանման հիմնական փաստաթուղթն է մինչև այժմ: ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը միջնորդական առաքելության կարևոր փուլ է որակել նաև 2008թ.Մոսկովյան հռչակագրի ընդունումը, որում խոսվում է հակամարտության քաղաքական կարգավորման մասին:
«Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանը որոշիչ դեր է խաղացել 2016թ. մեծամասշտաբ ռազմական գործողությունների դադարեցման գործում՝ Մոսկվա հրավիրելով Հայաստանի և Ադրբեջանի գլխավոր շտաբների ղեկավարներին: Իրականացնում ենք մեր միջնորդական առաքելությունը ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ»,-ասել է Ռուդենկոն:
Նա ընդգծել է Ռուսաստանի դերակատարությունը հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացման, բանակցային գործընթացի վերաթարմացման, ինչպես նաև կողմերի տարածքներում ձերբակալված անձանց իրավիճակի մեղմացման գործում: «Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցերի: Այդ պայմանավորվածությունների մի մասը կյանքի է կոչվել: Սահմանին և շփման գծում իրավիճակը հարաբերականորեն հանգիստ է: Երևանի և Բաքվի միջև գործում է ուղիղ կապ, կայացել է լրագրողների փոխադարձ այցը: Վերադարձվել են կողմերում պահվող Զավեն Կարապետյանն ու Իլվին Իբրահիմովը: Շարունակվում է մյուս ձերբակալվածների ուղղությամբ աշխատանքը, որին միացել է նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն: Կարծում ենք, որ դա խոսում է հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու կողմերի մտադրությունների մասին: Դրա մասին են, մասնավորապես, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները խոսել վերջերս Ժնևում կայացած հանդիպմանը: Կողմերը հայտարարում են կոմպրոմիսի հասնելու պատրաստակամության մասին: Սատարում ենք այդ տրամադրվածությունը: Աշխատանքի շարունակման հիմքն առկա է. գլխավորը՝ ցուցաբերել քաղաքական կամք»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն:

Russia supports readiness of sides to reach compromise on NK conflict – deputy FM
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. The settlement of the Nagorno Karabakh conflict is among Russia’s foreign policy priorities, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said in an interview to the Rossiya Segodnya news agency.
“Russia always plays its active role of a mediator. The work with the parties in the settlement of that prolonged conflict is one of our foreign policy priorities. The NK conflict is under the spotlight of the Russian President, the foreign minister which further highlights the importance of the mediation efforts, raises the attention towards the results”, he said.
The Russian deputy FM called the adoption of the Moscow declaration in 2008 an important stage in the mediation mission which talks about the political settlement of the conflict.
“As you know, Russia played a decisive role in the suspension of large-scale military operations in 2016 by inviting the heads of general staffs of Armenia and Azerbaijan to Moscow. We are conducting our mediation mission in close partnership with the French and American colleagues”, Rudenko said.
The deputy FM highlighted Russia’s role in stabilization of the situation in the conflict zone, upgrading of the negotiation process, as well as mitigation of condition of persons arrested in the territories of the two sides. “An agreement has been reached over the mutual visits of media representatives. Some of these agreements were implemented. The situation in the border and the Line of Contact is relatively calm. There is an operative connection between Yerevan and Baku, the mutual visit of journalists took place”, he said, adding that this shows the intentions of the sides to take concrete actions to prepare populations to peace. “Recently the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers talked about this at their last meeting in Geneva. The sides announce their readiness to reach compromise. We support this intention. The base to continue the work exists, the important is to demonstrate a political will”, the Russian deputy FM said.