Մահացել Է իսպանացի գրող Կառլոս Ռոխասը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 91 տարեկան հասակում ԱՄՆ-ում վախճանվել Է իսպանացի հայտնի գրող Կառլոս Ռոխասը՝ տասնյակ գրքերի հեղինակը եւ հեղինակավոր գրական մրցանակների դափնեկիրը: Այդ մասին հայտնել Է Valparaiso Ediciones հրատարակչական տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռոխասի ստեղծագործությունների մեծ մասը պատմավեպեր են եւ քաղաքական գործիչների (Իսպանիայի Հանրապետության վերջին նախագահ Մանուել Ասանյայի, Իսպանական ֆալանգի հիմնադիր Խոսե Անտոնիո Պրիմո դե Ռիվերայի), բանաստեղծների (Ֆեդերիկո Գարսիա Լորկայի), նկարիչների (Ֆրանսիսկո Գոյայի, Պաբլո Պիկասոյի, Սալվադոր Դալիի) գեղարվեստական կենսագրություններ:
«Ապականություն եւ հույսեր» առաջին ստեղծագործությունը նա գրել Է 1957 թվականին: 2016 թվականին լույս Է տեսել նրա «Վերջին թագավորը երկրի երեսին» գիրքը: Նրա ստեղծագործությունները թարգմանված են աշխարհի շատ լեզուներով:
Ռոխասը մի քանի հեղինակավոր մրցանակների, այդ թվում՝ գրականության ազգային մրցանակի («Հրադատություն» 1968 թվականին), Մոլորակ մրցանակի («Ասանյա» 1973 թվականին) եւ Նադայլա մրցանակի («Հնարամիտ հիդալգոն եւ բանաստեղծ Ֆեդերիկո Գարսիա Լորկան ելնում Է դժոխք» 1979 թվականին) դափնեկիր Է: 1950-ական թվականների վերջից նա ապրել Է ԱՄՆ-ում:
Կառլոս Ռոխասը 1953-ից մինչեւ 1957 թվականը որպես Կոլումբիայի նախագահ պաշտոնավարած Գուստավո Ռոխաս Պինիլյիի եղբորորդին Էր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Умер испанский писатель Карлос Рохас
Известный испанский писатель Карлос Рохас, автор десятков книг и обладатель престижных литературных премий, скончался в возрасте 91 года в США, сообщил издательский дом Valparaiso Ediciones.
Большинство произведений Рохаса – исторические романы и художественные биографии политических деятелей (последний президент Испанской Республики Мануэль Асанья, основатель Испанской Фаланги Хосе Антонио Примо де Ривера), поэтов (Федерико Гарсия Лорка), художников (Франсиско Гойя, Пабло Пикассо, Сальвадор Дали),сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Первое произведение "Грязь и надежды" он написал в 1957 году. В 2016 году вышла его книга "Последний король на земле". Его произведения переведены на многие языки мира.
Рохас – обладатель нескольких престижных премий, в том числе национальной премии по литературе (за "Аутодафе" в 1968 году), премии Планета (за книгу "Асанья" в 1973 году) и премии Надаля (за произведение "Хитроумный идальго и поэт Федерико Гарсиа Лорка восходит в ад" в 1979 году). С конца 1950-х он жил в США.