ՄԱԿ Հաագայի միջազգային մոդելի շրջանակում հայ դիվանագետը ելույթ է ունեցել Բաքվի ջարդերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՄԱԿ Հաագայի միջազգային մոդել» հիմնադրամի կողմից ամենամյա համաժողովի շրջանակում, որի բացումը կատարվել է հունվարի 27-ին, պատմական հարցերով ենթամոդելավորման ընթացքում կայացել է «Իրավիճակը Սովետական Ադրբեջանում (12/13 հունվար, 1990թ․)» զեկույցի քննարկումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զեկույցի քննարկումից հետո ելույթով հանդես է եկել Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության դիվանագետ Քրիստինե Ստեփանյանը։ Իր ելույթում անդրադարձ կատարելով 1990թ․ Բաքվի ջարդերին՝ Քրիստինե Ստեփանյանը նշել է, որ, ցավոք, մինչ օրս ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են պատմական փաստերի ժխտմանն ուղղել ահռելի միջոցներ և ջանքեր։ Նա հավելել է, որ Սովետական Ադրբեջանի տարածքում հայկական բնակչության կոտորածների համար անպատժելիությունն իր պտուղներն է տալիս մեր օրերում․ ադրբեջանական իշխանությունները ոչ միայն հրաժարվում են պատասխանատվություն ստանձնել մարդկության դեմ այս հանցագործությունների համար, այլև փորձում են զոհերին մեղադրել իրենց իսկ նկատմամբ կիրառված բռնությունների և կոտորածի համար։
Հարցի առնչությամբ ելույթից և լուսանկարային ապացույցների ու փաստավավերագրական ֆիլմերի ներկայացումից հետո ՀՀ դեսպանության դիվանագետը պատասխանել է ենթամոդելավորման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերի։

В ходе Гаагской международной модели ООН армянский дипломат рассказала об армянских погромах в Баку
В рамках начавшейся 27 января ежегодной конференции, организованной фондом “Гаагская международная модель ООН”, во время подмоделирования исторических вопросов состоялось обсуждение доклада “Ситуация в Советском Азербайджане (12/13 января 1990 г.)”.
Как сообщает Арменпресс, после обсуждения доклада с речью выступила дипломат посольства Республики Армения в Королевстве Нидерланды Кристине Степанян. В своей речи оно коснулась резни армян в Баку, отметив, что, к сожалению, до сих пор власти Азербайджана продолжают тратить огромные средства и усилия для опровержения исторических фактов.
Степанян добавила, что безнаказанность за расправу над армянским населением в Советском Азербайджане в настоящее время приносит свои плоды: власти Азербайджана не только отказываются брать на себя ответственность за эти преступления против человечества, но и пытаются обвинить жертв в насилии и массовых убийствах в отношении самих себя.
После выступления и презентации свидетельствующих о сказанном фотодокументов и документальных фильмов дипломат посольства Армении ответила на вопросы участников обсуждения.