Ցեղասպանության թանգարանում կայացավ Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի զոհերին նվիրված նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրմանը և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին նվիրված նիստը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը նշեց, որ Հոլոքոստի հիշողության շաբաթի շրջանակում սա թվով երկրորդ միջոցառումն է:
«Հունվարի 24-ին մենք Հոլոքոստի և Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ ներկա գտնվեցինք կազմակերպված միջոցառմանը, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցինք Հոլոքոստի զոհ դարձած հրեաների հիշատակին: Առաջիկայում կփորձենք այս հիշողության օրերն ու շաբաթներն ուղեկցել նաև ժամանակավոր ցուցադրություններով»,- ասաց Մարությանը:
Հարություն Մարությանը ներկաների համար ընթերցեց Հոլոքոստի հիշողության շաբաթվան նվիրված Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, գիտաժողովների դահլիճում անցկացված նիստին մասնակցում էին նաև ՀՑԹԻ Վահագն Դադրյանի անվան համեմատական ցեղասպանագիտության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու Սուրեն Մանուկյանն ու Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելերը:
Երբ 1945 թ. հունվարի 27-ին խորհրդային զորքերն ազատագրեցին Աուշվիցի ճամբարը, Աուշվից I-ում մնացել էր 1200, Աուշվից II-Բիրկենաուում՝ 58 հազար, իսկ Աուշվից III-Մոնովիցում՝ 600 բանտարկյալ: Ազատագրումից օրեր առաջ, խորհրդային զորքերի առաջխաղացմանը զուգահեռ, ԷսԷս-ն էվակուացրեց Աուշվիցի ճամբարային համալիրը և ենթաճամբարները՝ ստիպելով շուրջ 58 հազար բանտարկյալներին ձյան միջով քայլել արևմուտք՝ դեպի Գերմանիայի համակենտրոնացման ճամբարներ: Տարհանումնների (երբեմն կոչում են «մահվան երթեր») ընթացքում 9000-ից մինչև 15 հազար բանտարկյալներ մահացան սովից, արտաքին անբարենպաստ պայմաններից, ինչպես նաև սպանվեցին էսէսական ուղեկցորդ պահակների կողմից, ովքեր հաճախ գնդակահարում էին փախուստի փորձ կատարող կամ ուժասպառության պատճառով հետ մնացող բանտարկյալներին: Աուշվիցի ճամբարներ արտաքսված 1,3-ից մինչև 1,5 միլիոն մարդկանցից ԷսԷս-ն սպանեց առնվազն 1,1 միլիոնին: Շուրջ 200 հազար բանտարկյալներ վերապրեցին Աուշվիցը որպես հարկադիր աշխատավորներ, սակայն նրանց ավելի քան կեսը չվերապրեց պատերազմը՝ հետագայում մահանաով այլ վայրերում: Աուշվից-Բիրկենաուն մեկն էր հինգ մահվան կենտրոններից, որոնք գերմանական ԷսԷս-ը և ոստիկանությունն ստեղծել էին Գերմանիայի կողմից օկուպացված Լեհաստանի տարածքում:

В музее Геноцида армян состоялось заседание, посвященное памяти жертв Освенцима
В Музее-институте Геноцида армян состоялось заседание, посвященное 75-летию освобождения узников концлагеря Аушвиц-Биркенау и окончания Второй мировой войны. Как передает Арменпресс, директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян отметил, что в рамках Недели памяти Холокоста это уже второе мероприятие.
“24 января у памятника жертвам Холокоста и Геноцида мы присутствовали на мероприятии, посвященном памяти евреев, ставших жертвами Холокоста. В ближайшее время мы попытаемся представить и временные экспозиции”, - сказал Марутян.
Арутюн Марутян зачитал для присутствующих послание президента Республики Армения Армена Саркисяна, посвященное неделе памяти Холокоста.
В заседании приняли участие также заведующий отделом сравнительного геноцидоведения им. Ваагна Дадряна музея, кандидат исторических наук Сурен Манукян и руководитель еврейской общины Армении Римма Варжапетян-Феллер.
27 января 1945 года когда советские войска освободили лагерь Аушвиц, в Аушвиц-Биркенау I оставалось всего 1200 узников, в Аушвиц-Биркенау II - 58 тысяч, а в Аушвиц-Биркенау III –Моновице – 600. За несколько дней до освобождения, параллельно с продвижением советских войск, СС эвакуировал узников лагеря Аушвиц, заставив около 58 тысяч заключенных пройти сквозь снег и холод на запад, в концентрационные лагеря Германии. В ходе этих маршев (их называют “марши смерти”) от 9000 до 15 тысяч заключенных умерли от голода, неблагоприятных внешних условий, также были убиты эсессовскими охранниками, которые расстреливали заключенных, пытавшихся сбежать или падающих из-за истощения. Из 1,3 до 1,5 млн человек, переведенных из лагеря Аушвица, эсэсовцы убили не менее 1,1 млн человек. Около 200 тысяч заключенных выжили в Аушвице будучи принудительными работниками, однако более половины из них не пережили войну в дальнейшем в других местах. Аушвиц-Биркенау был одним из пяти центров смерти, созданных немецким СС и полицией на территории Польши, оккупированной Германией.