Թուրքիայի ԱԳՆ-ն պաղեստինյան հողերի բռնատիրում Է որակել Թրամփի «դարի գործարքը»
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել Է Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած ծրագիրը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԱՄՆ-ի այսպես կոչված խաղաղ ծրագիրը մեռելածին Է: Այն անեքսիայի պլան Է՝ ուղղված պաղեստինյան հողերի բռնատիրմանը եւ երկու պետությունների գոյության գաղափարի ոչնչացմանը: Պաղեստինի ժողովրդին ու նրա հողերն անկարելի Է գնել փողով»,- ընդգծվում Է հաղորդագրության մեջ: Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում հիշեցրել են, որ «Երուսաղեմը կարմիր գիծ Է Անկարայի համար»:
«Մենք թույլ չենք տա Իսրայելի օկուպացման ու բռնության օրինականացմանն ուղղված քայլեր»,- հայտնել են հանրապետության ԱԳՆ-ում: Թուրքիան նաեւ հայտարարել Է որ ինքը «չի պաշտպանի որեւԷ պլան, որը չի ընդունի Պաղեստինը»: «Մերձավոր Արեւելքում խաղաղություն ձեռք չի բերվի, եթե վերջ չդրվի բռնազավթման քաղաքականությանը»,- նշվում Է տարածված հայտարարության մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Турции назвал "сделку века" Трампа планом узурпации палестинских земель
Министерство иностранных дел Турции выступило во вторник с резким осуждением предложенного президентом США Дональдом Трампом плана по мирному урегулированию между Израилем и Палестиной.
"Так называемый США мирный план - мертворожденный. Он является планом аннексии, нацеленным на узурпацию палестинских земель и уничтожение [идеи сосуществования] двух государств. Народ Палестины и его земли нельзя купить за деньги", - подчеркивается в коммюнике.
В турецком внешнеполитическом ведомстве напомнили, что "Иерусалим является [для Анкары] красной чертой". "Мы не допустим шагов, направленных на легитимизацию оккупации и тирании Израиля. Мы всегда будем рядом с братским народом Палестины и продолжим работать на палестинских территориях ради независимой Палестины", - сообщили в МИД республики,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Турция также заявила, что она не будет "поддерживать какой-либо план, который не примет Палестина". "Мир на Ближнем Востоке не может быть достигнут, если не будет положен конец политике оккупации", - отмечается в распространенном заявлении.