ԵԽ որոշ երկրներում լրագրողները հարկադրված են առերեսվել սպառնալիքների հետ.Տաթև Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Խորհրդի անդամ բազմաթիվ երկրներում այն լրագրողները, որոնք համարձակվում են խոսել ճշմարտության մասին, հարկադրված են առերեսվել սպառնալիքների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթև Հայրապետյանը նշել է իր ելույթում:
«Լրագրությունը չի կարող լուռ լինել, դա է լրագրության ամենամեծ առաքինությունն ու ամենամեծ մեղքը: Լրագրությունը պետք է խոսի և խոսի անմիջապես, երբ զարմանքի արձագանքները, հաղթանակի պնդումները և սարսափի նշանները դեռ օդում են: Այս բառերը պատկանում են ամերիկացի լրագրող և դիվանագետ Հենրի Անատոլի Գրանվոլդին: Այո, լրագրությունը կոչված է ասելու ճշմարտությունը, սակայն, ցավոք, մեր օրերում Եվրոպայի Խորհրդի անդամ բազմաթիվ երկրներում այն լրագրողները, որոնք համարձակվում են խոսել ճշմարտության մասին, հարկադրված են առերեսվել սպառնալիքների հետ, նրանք ձերբակալվում են և հետապնդվում: Դաֆնա Գալիցիայի դժբախտ դեպքը դրա ակնհայտ օրինակն է, և այս զեկույցն ամբողջությամբ արտացոլում է այդ իրականությունը»,-նշել է Տաթև Հայրապետյանը:
Տաթև Հայրապետյանն անդրադարձել է «Freedom House» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Համացանցի ազատության «Սոցիալական մեդիայի ճգնաժամը» վերտառությամբ զեկույցին,  համաձայն որի՝ Հայաստանը դասվում է «ազատ» երկրների շարքին՝ զբաղեցնելով 8-րդ հորիզոնականը: Զեկույցում մասնավորապես նշվում է. «Հայաստանում դրական փոփոխությունները, որոնք սկսվել են 2018թ. Թավշյա հեղափոխությամբ, շարունակվում են ռեֆորմիստ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ՝ նվազել են բովանդակության սահմանափակումները և համացանցը օգտագործողների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը: Մասնավորապես, առցանց լրագրողների նկատմամբ բռնությունները նվազել են, թվային լրատվամիջոցներն ավելի մեծ ազատություն են ստացել տնտեսական և քաղաքական ճնշումներից»:
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրինակը, երբ ակնառու, քննադատող լրագրողն ու ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը դարձավ հեղափոխության առաջնորդ և երկրի ղեկավար, ակնհայտորեն ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր և իրականությունը փոխող դեր կարող է խաղալ լրագրությունը: Սակայն, մենք ականատես ենք լինում, թե ինչ լուրջ խնդիրների հետ են առերեսվում լրագրողները մեր հարևան երկրներում, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում և Թուրքիայում, որտեղ մամուլի հետ կապված խնդիրների մասին խոսվում է նաև վերոնշյալ զեկույցում: Ադրբեջանում Խադիջա Իսմայիլովայի, Աֆղան Մուխթարլիի, Մեհման Հուսեյնովի հետ կապված դեպքերը հստակ ցույց են տալիս, թե ինչպես է իշխող կուսակցությունը վերաբերվում քննադատող մամուլին և որքան վտանգավոր է տալ հարցեր և իրականացնել հետաքննություններ, որոնք ցույց են տալիս Ադրբեջանի կոռումպացված իրականությունը»,-ասաց նա:
Տաթև Հայրապետյանի խոսքով, իհարկե,  չենք կարող լռել և անտարբեր մնալ այս դեպքերի վերաբերյալ: Մի կողմից, գործ ունենք մարդու իրավունքների, մյուս կողմից՝ մամուլի ազատության հետ:
«Հույս ունեմ, որպես ԵԽԽՎ անդամներ, մենք կանենք հնարավոր առավելագույնը որպեսզի հանդիսանանք մամուլի ազատության երաշխավորներ, մենք պետք է «պահապան շան» («watchdog») դեր ստանձնենք անդամ երկրների հանդեպ և ձեռնարկենք համապատասխան քայլերը՝ կանխելու լրագրողների նկատմամբ հետապնդումները: Այսպիսով, կամ մենք բարձրաձայնում ենք այսօր առկա խնդրի մասին և անում առավելագույնը դադարեցնելու այս միտումը ընդդեմ լրագրողական ազատության կամ մենք հարկադրված ենք լինելու տեսնել նման դեպքերի կրկնություն ապագայում: Մենք արդեն ընտրել ենք առաջին ճանապարհը և պետք է հավատարիմ մնանք դրան»,-հավելել է նա:

In some countries of Council of Europe journalists have to face life threats – Armenian MP
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. In nowadays in many countries even in Council of Europe space journalists who dare to speak the truth have to face life threats, get arrested, harassed, member of the Armenian delegation to PACE, My Step faction MP of the Armenian parliament Tatev Hayrapetyan said in her speech at PACE.
“Journalism can never be silent: that is its greatest virtue and its greatest fault. It must speak and speak immediately, while the echoes of wonder, the claims of triumph and the signs of horror are still in the air. These words belong to Henry Anatole Grunwald who was an Austrian-born American journalist and diplomat. Yes, journalism is about speaking up the truth, however unfortunately in nowadays in many countries even in Council of Europe space journalists who dare to speak the truth have to face life threats, get arrested, harassed. The horrible case of Daphne Galizia is a vivid example and this report perfectly reflects that reality”, the MP said.
She said the Freedom House, which releases an annual report ranking countries based on “Freedom on the Net”, has ranked Armenia in eighth place. The 2019 report says that “In Armenia, positive changes unleashed by the 2018 Velvet Revolution continued, with reformist prime minister Nikol Pashinyan presiding over a reduction in restrictions on content and violations of users’ rights. In particular, violence against online journalists declined, and the digital news media enjoyed greater freedom from economic and political pressures”.
“I think the example of Armenia’s PM Nikol Pashinyan when from the outspoken criticizing journalist and opposition politician he became the leader of revolution and the head of the country obviously shows how important and reality changing journalism can be. However, we face serious problems with journalism in our neighboring countries, particularly in Azerbaijan and Turkey where situation with media is a topic of serious concern, which is also mentioned in the following report. In Azerbaijan the cases of Khadija Ismayilova, Afgan Mukhtarli, Mehman Huseynov obviously show how ruling family reacts to criticizing journalism and how dangerous it is to bring up questions and conduct investigations showing the corrupted reality of Azerbaijan”, MP Hayrapetyan said, adding: “Of course we can’t be silent and indifferent towards these cases. From one side we deal with human rights issue, from other side with freedom of speech. I hope as PACE members we should be the most possible to be the guarantors of media freedom, we should be watchdogs towards member countries and make respective measures to prevent the persecutions against the journalists. So either we speak up today and do our best to put a stop to this trend or we will have to face the repetitions of such terrible cases in future. We have already chosen the first path and we need to be committed to this”.