ԵԽԽՎ-ն անելիք ունի քսենոֆոբիայի և ատելության դեմ պայքարում. Տաթև Հայրապետյանի ելույթը Ստրասբուրգում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթև Հայրապետյանն իր ելույթում անդրադարձել է Եվրոպայի Խորհրդի տարածքում առկա քսենոֆոբիայի  դրսևորումներին:
«Քանի որ մենք նշում ենք Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա և Աուշվիցի (Օսվենցիմ) համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 75-ամյակը, ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել Եվրոպայի Խորհրդի տարածքում առկա քսենոֆոբիկ դրսևորումների վրա: Մասնավորապես, ես ցանկանում եմ խոսել այն սարսափելի դեպքերի մասին, որոնք տեղի են ունեցել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում 1990 թ. հունվարին՝ 30 տարի առաջ: Այդ ջարդերը դեռևս 20-րդ դարից Ադրբեջանի կողմից հայկական բնակչության հանդեպ իրականացվող խտրական քաղաքականության շարունակությունն էր: Ադրբեջանական ընդդիմադիր «Ժողովրդական Ճակատ» շարժման կողմից՝ Խորհրդային Ադրբեջանի անմիջական աջակցությամբ և թողտվությամբ իրագործված անմարդկային գործողությունները միջազգային քրեական իրավունքով նախատեսված ծանրագույն հանցագործությունների շարքին են դասվում: Կարևոր եմ համարում նշել, որ շատ սակավաթիվ ադրբեջանցիներ են եղել, որոնք համարձակվել են հանդես գալ այս գործողությունների դեմ և օգնել հայերին փրկվել: Նրանք ևս պետք է խոսեն այս դեպքերի մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  նշել է Տաթև Հայրապետյանը:
Նա ընդգծել է, որ Բաքվի ջարդերը քննադատվել են միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Կարևոր է  համարում շեշտել, որ հայ բնակչության հանդեպ իրագործված բռնությունները քննադատվել են Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից ընդունված երեք բանաձևերով: 1988թ. հուլիսի 7-ի բանաձևով Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է անում Խորհրդային իշխանություններին ԽՍՀՄ օրենքներին համապատասխան պատասխանատվության ենթարկել հայկական ջարդերի պատասխանատուներին և ապահովել Խորհրդային Ադրբեջանում ապրող 500 հազար հայ բնակիչների անվտանգությունը։ 1990թ. հունվարի 18-ին Եվրոպական Խորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որտեղ կոչ է անում Եվրահանձնաժողովին և Եվրոպայի Խորհրդին աջակցել հայերին:  Երրորդ  քննադատող բանաձևն ընդունվել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից 1991 թ. մարտի 14–ին:
Ջարդերի կազմակերպիչներն ու իրագործողները դեռ չեն կրել իրենց արժանի պատիժը, ահա թե ինչու Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է իր խտրական և հակահայկական քաղաքականությունը, ինչի արտացոլումն են 2004թ. Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած դասընթացների ընթացքում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի՝ քնած ժամանակ կացնահարումը Ռամիլ Սաֆարովի կողմից, որը ներկայումս Ադրբեջանում հերոսացվել է, 2016թ. ապրիլի ընթացքում Թալիշ գյուղում խաղաղ բնակիչների խոշտանգումները և սպանությունը: Ամփոփելով ցանկանում եմ նշել, որ ԵԽԽՎ շատ անելիք ունի քսենոֆոբիայի և ատելության դեմ պայքարում: Բազմաթիվ հակամարտություններ կան Եվրոպայի Խորհրդի տարածքում, և ես հույս ունեմ դրանք բոլորը խաղաղ հանգուցալուծում կստանան, սակայն դրա կարևորագույն երաշխավորը մշտական պայքարն է և քննադատությունը խտրականության, ատելության և քսենոֆոբիայի դեմ»,-նշեց Տաթև Հայրապետյանը:

‘PACE has a lot to do to fight against xenophobia and hatred’ – Armenian MP says in Strasbourg
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. Member of Armenia’s delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the ruling My Step faction member of the Armenian Parliament Tatev Hayrapetyan delivered remarks at the PACE session touching upon the xenophobic expressions in the space of the Council of Europe.
“Since we mark 75th anniversary of international Holocaust Remembrance day and the liberation of Auschwitz I would like to bring your attention into the xenophobic expressions in the space of CoE. Particularly I want to talk about the horrible events which took place in January, 1990 against Armenian population in the capital of Azerbaijan Baku, 30 years ago. This was the continuation of discrimination policy of Azerbaijan which Armenian population witnessed starting from 20th century. Under International law, the brutal crimes committed by the authorities of Soviet Azerbaijan and the Azerbaijani Popular Front opposition movement against the Armenian population fall under the classification of crimes against humanity. I find it important to mention that there were also very few Azerbaijanis who dared to be against such actions and helped Armenians to escape. They also need to speak up about these events”, the Armenian MP said.
She said the Baku pogroms were condemned by international organizations. “I don’t want to go deep in history but I find it very important to highlight and acknowledge that pogroms against Armenian population were strongly condemned by the European Parliament which issued 3 resolutions on that occasion. With the resolution of 7 July 1988 the European Parliament also called upon the Soviet authorities ‘to ensure the safety of the 500 000 Armenians currently living in Soviet Azerbaijan and to ensure that those found guilty of having incited or taken part in the pogroms against the Armenians are punished according to Soviet law”. On January 18, 1990, the European Parliament adopted a resolution on the situation in Armenia, calling on the European Council and the European Commission to stand up for the Armenians. The 3rd criticizing resolution of the European Parliament was adopted on March 14, 1991.
The organizers and perpetrators of the pogroms have not yet been brought to justice, and that’s why unfortunately Azerbaijan continues to pursue discriminatory and xenophobic policies, which were reflected in 2004, during the training courses organized by NATO in Hungary when sleeping Armenian officer Gurgen Margaryan was axed by his fellow participant, Azerbaijani Lieutenant Ramil Safarov who is currently considered as hero in Azerbaijan, as well as in the case of torture and brutal murder of civilians in Talish village in April, 2016. To sum up I would like to highlight that PACE has a lot to do to fight against xenophobia and hatred. There are many conflicts in the space of Council of Europe and I hope all of them will be solved with peaceful manners, however the most important guarantor for that is our permanent struggle and ongoing criticism against discrimination, hatred and xenophobia”, Tatev Hayrapetyan said.