Փաշինյանը ներկայացրեց, թե ՀՔԾ-ում ինչ քրեական գործով է հարցաքննվել
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հատուկ քննչական ծառայությունում հունվարի 24-ին հարցաքննվել է քրեական գործի շրջանակում, որը հարուցվել է «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկում Փաշինյանի վրա հարձակման դեպքի առիթով մի քաղաքացու հաղորդման հիման վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնեց Կապանում իր ամփոփիչ ասուլիսում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին:
«Ստիպված եմ ասել: 2010 թվականին «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկում դիմակավորված անձինք ինձ վրա հարձակում էին գործել: Ճիշտն ասած, երբ դարձա վարչապետ, հիշեցի այդ գործի մասին և մտածում էի՝ հիմա այդ գործով պետք է հետաքրքրվեմ, թե ոչ, հետո, որ անկեղծ ասեմ, մտածեցի՝ ամոթ է, հիմա պետք է ասեն, թե սկսել է իր անձնական գործերով զբաղվել: Այս վերջերս պարզվեց, որ մի քաղաքացի իր նախաձեռնությամբ, չգիտեմ ինչ պատճառով, դիմում է գրել և ասել է, թե գիտի՝ ով է կազմակերպել այդ հարձակումը, գնացել ցուցմունք է տվել, տվել է  կոնկրետ մարդկանց անուններ: Եվ այդ փաստի կապակցությամբ գործ է հարուցվել, ու ինձ կանչել էին հարցաքննության»,-պատմեց Փաշինյանը։ Նա հավելեց նաև՝ այդ գործով իրեն տուժող են ճանաչել:
Հունվարի 25-ին հայտնի է դարձել, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախաքննական մարմնի վարույթում քննվող քրեական գործերից մեկով կատարվող քննչական գործողությանը մասնակցելու համար հունվարի 24-ին այցելել է Հատուկ քննչական ծառայություն:
Նիկոլ Փաշինյանը 2010 թ. հունվարին դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման՝ 2008 թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով: Նա, 1 տարի 11 ամիս անցկացնելով բանտում, ազատ է արձակվել 2011 թ. մայիսի 27-ին՝ համաներման որոշմամբ:

Пашинян сказал, по какому уголовному делу его допросили в ССС
Премьер-министр РА Никол Пашинян был допрошен в Службе специальных расследований 24 января в рамках уголовного дела, возбужденного на основании сообщения некоего  гражданина о нападении на Пашиняна,  в пенитенциарном  УИУ«Кош».
Как передает Арменпресс, отвечая на вопросы журналистов, об этом заявил на пресс-конференции 25 января в Капане премьер-министр РА НиколПашинян, представив в третий раз 100 фактов о Новой Армении.
«Вынужден сказать. В 2010 году люди в масках напали на меня в Кошской тюрьме. Честно говоря, когда я стал премьер-министром, я вспомнил этот случай и подумал: «Долженли я теперь поинтересоваться этим делом, или нет. Потом, если честно, я подумал, что это тыдно, теперь все  скажут, что я начал заниматься своими личными делами». Недавно выяснилось, что какой-то гражданин по собственной инициативе.по какой-то причине написал заявление и сказал, что знает, кто организовал нападение, добровольно пошел на дачу показаний, дал конкретные имена. И в связи с этим было возбуждено дело, и меня вызвали на допрос», - сказал Пашинян. Он добавил, что он был признан потерпевшим по делу.
25 января стало известно, что 24 января премьер-министр РА Никол Пашинян посетил Специальную следственную службу для участия в следственной операции по одному из уголовных дел, расследуемому органом предварительного следствия.
Никол Пашинян выигрывает в январе 2010г. был  приговорен к 7 годам лишения свободы  по обвинению в организации массовых беспорядков 1 марта 2008 года. Он был освобожден из тюрьмы  27 мая 2011 годурешением об амнистии, проведя 1 год и 11 месяцев в тюрьме.