Հայաստանը զգալի ապահովել է ֆինանսական համակարգի հուսալիությունն ու կայունությունը
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր թողարկման Եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունն ընդամենը 3.95 տոկոս է՝ հետգնված պարտատոմսերի 6 տոկոսի փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի համար էականորեն նվազել են պարտատոմսերի սպասարկման ծախսերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«Տեղի է ունեցել Եվրապարտատոմսերի 3-րդ թողարկումը՝ 500 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով և 10 տարի մարման ժամկետով: Նոր թողարկման պարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունն ընդամենը 3.95 տոկոս է՝ հետգնված պարտատոմսերի 6 տոկոսի փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի համար էականորեն նվազել են պարտատոմսերի սպասարկման ծախսերը: Միայն այս գործողության արդյունքում Հայաստանը արտաքին պարտքի սպասարկման ընթացքում տարեկան կխնայի շուրջ 10 միլիոն դոլար»,-ասաց վարչապետը:
2019թ. վերջի դրությամբ ՀՀ միջազգային պահուստների մակարդակը կազմել է 2 մլրդ 849 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը 2018 թվականի վերջի նկատմամբ ավել է 590 մլն դոլարով կամ 26 տոկոսով, իսկ 2017-ի նկատմամբ՝ 535 մլրդ դոլարով կամ 23 տոկոսով: 2019-ի ընթացքում ԿԲ-ն գնել է 565 մլն դոլար և վաճառք չի իրականացրել: Փաշինյանը նշեց՝ սա աննախադեպ ցուցանիշ է երրորդ հանրապետության պատմության մեջ, որն ապահովում է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հուսալիությունն ու կայունությունը:

Armenia has secured reliability and stability of financial system, says Pashinyan
KAPAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. The coupon rate of the newly issued Eurobonds is only 3,95% instead of the 6% of repo bond, which means that the bond servicing expenses have significantly dropped for Armenia, PM Nikol Pashinyan said at the 100 Facts About New Armenia, Part III news conference.
“The third Eurobonds issuance took place with a 500 million dollar volume and 10 year maturity period”, he said, noting the low coupon rate. “As a result of only this action Armenia will annually save nearly 10 million dollars during servicing the foreign debt”.
He said that as of yearend 2019 Armenia’s international reserves totaled 2 billion 849 million dollars, which is a 26% or 590 million dollar increase compared to 2018, and a 23% increase compared to 2017. During 2019 the Armenian cenbank has bought 565 million dollars and did not sell. Pashinyan said the indicator is “unprecedented” in Armenia’s history, and noted that this secures the reliability and stability of Armenia’s financial system.