Հայաստանը զգալի ապահովել է ֆինանսական համակարգի հուսալիությունն ու կայունությունը
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր թողարկման Եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունն ընդամենը 3.95 տոկոս է՝ հետգնված պարտատոմսերի 6 տոկոսի փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի համար էականորեն նվազել են պարտատոմսերի սպասարկման ծախսերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«Տեղի է ունեցել Եվրապարտատոմսերի 3-րդ թողարկումը՝ 500 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով և 10 տարի մարման ժամկետով: Նոր թողարկման պարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունն ընդամենը 3.95 տոկոս է՝ հետգնված պարտատոմսերի 6 տոկոսի փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի համար էականորեն նվազել են պարտատոմսերի սպասարկման ծախսերը: Միայն այս գործողության արդյունքում Հայաստանը արտաքին պարտքի սպասարկման ընթացքում տարեկան կխնայի շուրջ 10 միլիոն դոլար»,-ասաց վարչապետը:
2019թ. վերջի դրությամբ ՀՀ միջազգային պահուստների մակարդակը կազմել է 2 մլրդ 849 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը 2018 թվականի վերջի նկատմամբ ավել է 590 մլն դոլարով կամ 26 տոկոսով, իսկ 2017-ի նկատմամբ՝ 535 մլրդ դոլարով կամ 23 տոկոսով: 2019-ի ընթացքում ԿԲ-ն գնել է 565 մլն դոլար և վաճառք չի իրականացրել: Փաշինյանը նշեց՝ սա աննախադեպ ցուցանիշ է երրորդ հանրապետության պատմության մեջ, որն ապահովում է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հուսալիությունն ու կայունությունը:

Армения значительно обеспечила надежность и стабильность финансовой системы
Доходность еврооблигаций нового выпуска составляет всего 3,95% вместо 6% выкупленных облигаций, что означает, что затраты на обслуживание облигаций для Армении значительно снизились. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Николь Пашинян во время пресс-конференции 25 января в Капане, представив в третий раз 100 фактов о Новой Армении.
“Состоялся третий выпуск еврооблигаций объемом 500 миллионов долларов США со сроком обращения 10 лет. Купонный доход по новым облигациям составляет всего 3,95% вместо 6% выкупленных облигаций, что означает, что затраты на обслуживание облигаций значительно снизились для Армении. Только в результате этой операции Армения будет ежегодно экономить около 10 миллионов долларов на обслуживании внешнего долга”, - сказал премьер-министр.
На конец 2019 года уровень международных резервов Республики Армения составил 2 млрд 849 млн долларов, что на 590 млн долларов или на 26% больше, чем на конец 2018 года, и на 535 млрд долларов или на 23% выше, чем в 2017 году. В течение 2019 года Центральный банк купил 565 миллионов долларов и не продавал. Пашинян отметил, что это беспрецедентный показатель в истории третьей республики, который обеспечивает надежность и стабильность финансовой системы Армении.