Հայաստանը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը. Փաշինյան
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փակված է համարում 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև Պաշտպանության նախարարության կողմից ձեռքբերված սպառազինությունը կամ 2019 թվականի արտադրության է, կամ չօգտագործված:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«2020-ի բյուջեում Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվել է 307 միլիարդ դրամ, որը 2018-ի փաստացի ցուցանիշը գերազանցում է 28 տոկոսով կամ 66 միլիարդ դրամով, իսկ 2017-ի փաստացիի համեմատ ավելի է մոտ 4.5 տոկոսով: 2018-ի մայիսից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք՝ «ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներ: Զինված ուժերը համալրվել են հրետանային միջոցներով, զենիթային կայանքներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով: Իրականացվել են տարբեր տեսակի սպառազինության նմուշների փորձարկումներ: ՀՀ Կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև ձեռքբերված սպառազինությունը կամ 2019 թվականի արտադրության է, կամ չօգտագործված»,- ասաց վարչապետը:

Армения закрыла постыдную страницу оружия 1980-х годов: Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян считает постыдную страницу оружия 1980-х годов закрытой, поскольку оружие, приобретенное Министерством обороны, либо изготовлено в 2019 году, либо не использованное.
Как  передает Арменпресс, об этом заявил на пресс-конференции 25 января в Капане премьер-министр РА Никол Пашинян, представив в третий раз 100 фактов о Новой Армении.
Министерство обороны выделило 207 миллиардов драмов в бюджет 2020 года, что превышает фактический показатель 2018 года на 28 процентов или 66 миллиардов драмов и на 4,5 процента выше, чем в 2017 году. С мая 2018 года Республика Армения приобрела за сопоставимый период времени беспрецедентное количество боеприпасов - многоцелевой самолет Су-30 СМ, зенитные комплексы "ТОР-М2 КМ" и "Оса-АК". Вооруженные силы были оснащены артиллерией, зенитными орудиями, винтовками, боеприпасами, 310 единицами автомобильной техники. Проведены испытания различных видов оружия. Правительство Армении закрыло постыдную страницу оружия 1980-х годов, потому что купленное оружие либо производится в 2019 году, либо не использованное.