Հայաստանը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը. Փաշինյան
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փակված է համարում 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև Պաշտպանության նախարարության կողմից ձեռքբերված սպառազինությունը կամ 2019 թվականի արտադրության է, կամ չօգտագործված:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«2020-ի բյուջեում Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվել է 307 միլիարդ դրամ, որը 2018-ի փաստացի ցուցանիշը գերազանցում է 28 տոկոսով կամ 66 միլիարդ դրամով, իսկ 2017-ի փաստացիի համեմատ ավելի է մոտ 4.5 տոկոսով: 2018-ի մայիսից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք՝ «ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներ: Զինված ուժերը համալրվել են հրետանային միջոցներով, զենիթային կայանքներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով: Իրականացվել են տարբեր տեսակի սպառազինության նմուշների փորձարկումներ: ՀՀ Կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև ձեռքբերված սպառազինությունը կամ 2019 թվականի արտադրության է, կամ չօգտագործված»,- ասաց վարչապետը:

“Shameful chapter of 80’s weapons” is over, Pashinyan lauds Armenia’s modern military arsenal
KAPAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says since the Armenian military has acquired brand new and modern weapons and equipments, the “shameful chapter of the 1980’s weapons” is closed.
“In the 2020 budget the Defense Ministry has been allocated 307 billion drams, which is 28% or 66 billion drams more than in 2018, and 4,5% more than in 2017. Since May 2018 the Republic of Armenia has acquired unprecedented quantity of weapons-ammunition compared to the visible period of time: SU-30SM multi-role fighter jets, TOR M2KM and Osa AK air defense missile systems. The military has been supplemented with artillery equipment, rocket launchers, small arms, ammunition, 310 units of motor equipment. Prototypes of various types of weapons were tested. The Government of Armenia has closed the shameful chapter of the 80’s weapons, because the weapons that we acquired are either manufactured in 2019 or brand new, unused,” he said during the 100 Fact about New Armenia Part III news conference.