Արյունը՝ Հայաստան, ծննդավայրը՝ Ֆրանսիա, մտածելակերպը՝ Ամերիկա, սիրտը՝ Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 37-ամյա Միհրան Փափազյանն այն եզակիներից է, որը բախտ է ունեցել ապրել աշխարհի 4 երկրում՝ Ֆրանսիայում, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, Չինաստանում, այժմ արդեն՝ Հայաստանում: Այս երկրներում ունեցած իր փորձառությունները թույլ են տալիս ասելու՝ ազգությամբ ու արյունով հայ է, ինչի համար շատ հպարտ է, ծնունդով՝ ֆրանսիացի, մտածելակերպով՝ ամերիկացի, սրտով՝ չինաստանցի:
Այն երկրում, որտեղ իր սիրտն է, Միհրանն ունեցել է 9 տարբեր ընկերություններ, հիմա արդեն՝ չինացի գործընկերոջ հետ՝ 350 աշխատատեղ ունեցող համատեղ գործարան, որտեղ արտադրվում են նաև իր հիմնած «Brushette» ապրանքանիշի ատամի էլեկտրական խոզանակներ ու դրանց համար նախատեսված գլխիկներ: Միհրանը ծնվել է Փարիզում, ապրել մինչև 20 տարեկան, հետո գնացել է Ամերիկա, այնուհետև՝ Չինաստան, որտեղ ապրել է շուրջ 10 տարի: «Միշտ միտք եմ ունեցել Չինաստան գնալու, քանի որ քեռիս շատ էր պատմում Չինաստանի մասին, այնտեղ հագուստի արտադրության բիզնես ուներ, պատմում էր, որ ամեն ինչ այնտեղ շատ լավ է: Եվ ես էլ գնացի»,-«Արմենպրես»-ի հաղոորդմամբ՝ պատմեց Միհրան Փափազյանը:
Նա անկեղծացավ՝ Չինաստան գնալուն պես հասկացել է, որ այդ երկրում ոչինչ չի կարող անել՝ առանց լեզուն իմանալու: Այնուհետև սկսվել են չինարենի պարապմունքները: «Չինարենի ուսուցիչն ամեն օր գալիս էր սովորեցնելու, ես էլ շաբաթը 6 օր արթնանում էի առավոտյան 05։30-ին ու երեխայի նման գրում էի հիերոգլիֆները, այդպես մեկ տարի»,-ասաց Միհրան Փափազյանն ու հավելեց՝ թեև սկզբում չինարենը դժվար է թվացել, սակայն հիմա արդեն վարժ տիրապետում է լեզվին:
Չինարենը սերտելուց հետո Միհրանն անցել է աշխատանքի: Չինաստանում նրա աշխատանքային գործունեությունը սկսել է առևտրի ոլորտում, 3 տարի զբաղվել է արտահանմամբ, ընկերությունը մեծ հաջողություն է գրանցել, այնուհետև զբաղվել է ներմուծմամբ։ «Հետո հասկացա, որ կարող ենք տեղական շուկայում բացել ստարտափ՝  օնլայն 3D առևտրի մոլ, որը սակայն ձախողվեց, չաշխատեց»,-ասաց նա:
Չինաստանում Միհրանի հաջորդ բիզնեսն անմիջականորեն կապված է եղել նրա ծննդավայրի՝ Ֆրանսիայի կառավարության որոշումներից մեկի հետ: «Ֆրանսիական կառավարությունն ընդունեց օրենք, որ յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի մեջ պետք է լինի վարորդի խմածությունը ստուգող սարք՝ թեստ: Արդյունքում պահանջարկը ավելացավ, բայց մատակարարում չկար: Եվ Շենժենում հիմնեցինք արտադրամաս: Երկու ամսում չինացի գործընկերոջ հետ ստեղծեցինք ամեն ինչ,առավոտից գիշեր այդ թեստի համար քիմիական փորձարկումներ էինք անում: Արտադրամասը հիմնելիս դեռ հաճախորդ չունեինք, սակայն գիտեի, որ շուկան մեծ է: Մեր եղած ամբողջ գումարը ներդրեցինք այդ բիզնեսում, ստեղծեցինք մեծ գործարան: Եվ առաջին անգամ Ֆրանսիայից ստացանք 20 մլն հատի պատվեր, որից յուրաքանչյուրում շահույթը բավական մեծ էր: Սակայն հետո Ֆրանսիայում օրենքը փոխվեց, պարտադիր պահանջը հանվեց, և միանգամից 2 շաբաթվա մեջ ստիպված էինք 450 հոգու ազատել աշխատանքից: Շատ մեծ խնդիրների մեջ ընկանք: Մեկ օրում ամեն ինչ փլուզվեց՝ օրենքի փոփոխությամբ»,-ասաց նա:
Դրանից հետո Միհրան Փափազյանը կարճ ժամանակով գնացել է Ֆրանսիա, հետո Ամերիկա ու հիմնել «Brushette»-ն: Հետո արդեն Չինաստանում չինացի գործընկերոջ հետ համատեղ գործարանում սկսել է արտադրել «Brushette» ապրանքանիշի ատամի էլեկտրական խոզանակներ: Ներկայում արտադրանքի 30-40 տոկոսն իրացվում է հենց Չինաստանում, մնացածն արտահանվում է Եվրոպայի, Ամերիկայի, Ասիայի մոտ 30-40 երկիր:
Անդրադառնալով Չինաստանում գործարարությամբ զբաղվելու պատճառներին ու Չինաստանի նկատմամբ հատուկ սիրուն՝ Միհրանն ասաց՝ այն շատ դինամիկ ու արագ զարգացող երկիր է, փոփոխությունները շատ արագ են տեղի ունենում: «Օրինակ, երբ երկու շաբաթ հետո գնում էի Շենժեն, տեսնում էի, որ մի նոր շենք է կառուցվել։ Շատ եմ սիրում Չինաստանը, նրանց մշակույթը, ժողովրդին, բավականին լավ գիտեմ նրանց հետ աշխատել, նստել, զրուցել, շփվել»,-նշեց նա:
Միհրան Փափազյանին շատ է դուր եկել նաև չինական խոհանոցը: «Սկզբում դժվար էր չինական ուտեստներն ուտել, հետո հասկացա, որ պետք է «դուխով» ուտել»,-կատակեց նա։
Սակայն Միհրանին ամենաշատը Չինաստանում դուր են եկել մարդիկ, որոնք նախքան բիզնեսի մասին խոսելը, սիրում են գործընկերոջ հետ ծանոթանալ, մտերմանալ, խմել: Այժմ Միհրանը ընտանիքով բնակություն է հաստատել Հայաստանում, դիմել է «Ներուժ» ծրագրին, շահել, հիմա փորձում է այստեղ զարգացնել բիզնեսը: Սակայն երկու ամիսը մեկ Միհրանը գնում է Չինաստան, հետևում գործարանի աշխատանքներին: Նա նպատակ ունի Չինաստանի և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների միջև կապ ստեղծել: «Հայաստանից խումբ կտանենք Շենժեն, ցույց կտանք այնտեղի ստարտափերը, մեծ ընկերությունները: Հետո կկազմակերպենք նաև չինացի գործընկերների Հայաստան այց՝ ծանոթանալու մեր շուկային, որ կամաց-կամաց ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների միջև կապ ստեղծենք»,-նշեց նա:
«Արյունով, ազգությամբ հայ եմ, ինչը իմ մեծ հպարտությունն է, ես և երեխաներս որպես հայ ենք մեծացել, մեր հայությունը կպահենք, ծննդավայրս Ֆրանսիան է, մտածելակերպս՝ Ամերիկան և սիրտս՝ Չինաստանը»,-եզրափակեց Միհրան Փափազյանը:

Кровь - Армения, место рождения - Франция, образ мышления - Америка, сердце - Китай
37-летний Мигран Папазян - один из немногих, кому посчастливилось жить в четырех странах мира: во Франции, США, Китае, а теперь и в Армении. Его опыт работы в этих странах позволяет нам сказать, что он армянин по национальности и крови, за что он очень горд, француз по месту рождения, американец по образу мышления, сердцем - китаец.
В стране, в которой у него сердце, у Миграна было девять различных компаний, а теперь уже - с китайским партнером - совместный завод на 350 рабочих мест, который производит также  электрические зубные щетки фирмы "Brushette" и разработанные для них насадки. Мигран родился в Париже, дожил до 20 лет, затем уехал в Америку, затем в Китай, где прожил около 10 лет. “У меня всегда была мысль поехать в Китай, потому что мой дядя много рассказывал о Китае, у него там был швейный бизнес, он сказал, что там все хорошо. И я тоже поехал», - сказал Мигран Папазян.
Он откровенно сказал, что когда отправился в Китай, то понял, что в этой стране он ничего не может сделать, не зная языка. Затем начались уроки китайского. «Учитель китайского языка приходил учить каждый день, и я просыпался 6 дней в неделю в 5:30 утра и целый год писал иероглифы, как ребенок», - сказал Мигран Папазян, добавив, что хотя поначалу китайский язык казался трудным, сейчас уже владеет языком.
Изучив китайский язык, Мигран перешел  к работе. Он начал свой бизнес в Китае в области торговли, экспортировал в течение 3 лет, компания достигла больших успехов, а затем занялся импортом. «Тогда я понял, что мы можем открыть стартап на местном рынке, онлайн-3D торговый центр, который однако не сработал», - сказал он.
Следующий бизнес Миграна в Китае был напрямую связан с одним из решений его места рождения, французского правительства. «Французское правительство приняло закон, согласно которому на каждом автомобиле должно быть устройство для тестирования водителя - тест. В результате спрос увеличился, но предложения не было. И мы создали мастерскую в Шэньчжэне. За два месяца мы сделали все с китайским коллегой, проводя химические тесты с утра до вечера для этого теста. У нас не было клиента при настройке мастерской, но я знал, что рынок большой. Мы вложили все, что имели, в этот бизнес и создали большую фабрику. И впервые мы получили заказы из Франции на 20 миллионов единиц, каждая из которых имела большую прибыль. Но затем во Франции закон изменился, обязательное требование было снято, и в течение двух недель нам пришлось уволить 450 человек. У нас были большие неприятности. Однажды все рухнуло со сменой закона», - сказал он.
После этого Мигран Папазян ненадолго отправился во Францию, затем в Америку и основал "Brushette". Затем он начал производить электрические зубные щетки "Brushette" на фабрике совместно со своим китайским коллегой в Китае. В настоящее время 30-40 процентов продукции продается в Китае, остальное экспортируется в 30-40 стран Европы, Америки и Азии.
Говоря о причинах ведения бизнеса в Китае и особой любви к Китаю, Мигран сказал, что это очень динамичная и быстро развивающаяся страна, изменения происходят очень быстро. «Например, когда я через две недели поехал в Шэньчжэнь, я увидел, что строится новое здание. Я очень люблю Китай, его культуру, людей, я знаю, как с ними работать, сидеть, разговаривать, общаться», - сказал он.
Мигран Папазян также любит китайскую кухню. «Сначала было трудно есть китайскую еду, а потом я понял, что должен ее есть», - пошутил он.
Но больше всего в Китае Миграну понравились те люди, которые прежде чем говорить о бизнесе любят знакомиться, сближаться и пить с деловым партнером. Сейчас Мигран со своей семьей поселился в Армении, подал заявку на программу “Неруж” (“Потенциал”), победил и сейчас пытается развивать здесь свой бизнес. Но раз в два месяца Мигран ездит в Китай, следит за работой завода. Он намерен установить связи между представителями IT-сектора Китая и Армении. «Мы возьмем группу из Армении в Шэньчжэнь, покажем там стартапы, крупные компании. Затем мы также организуем визит китайских партнеров в Армению для ознакомления с нашим рынком, чтобы мы могли постепенно устанавливать контакты между представителями IT », - сказал он.
«Я армянин по крови, по национальности, что является моей большой гордостью. Мои дети и я выросли как армяне, мы будем поддерживать наших армян, мое место рождения - Франция, мой менталитет - Америка, а мое сердце - Китай», - заключил Мигран Папазян.