Boeing-ն այս շաբաթ կանցկացնի 777X նոր ինքնաթիռի առաջին թռիչքը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Boeing ընկերությունը պլանավորում Է 777X մոդելի նոր հանրանավի առաջին թեստային թռիչքն անցկացնել այս շաբաթ: Այդ մասին հունվարի 21-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Boeing-ի սպասարկյալներից մեկի ծանոթ զրուցակիցը հայտարարել Է, որ թռիչքը տեղի կունենա հունվարի 23-ին կամ 24-ին ընկերության՝ Սիեթլից (Վաշինգտոնի նահանգ) ոչ հեռու գտնվող բազայում: Երկրորդ աղբյուրը չի ճշտել փորձարկման ամսաթիվը, սակայն հաստատել Է, որ այն տեղի կունենա այս շաբաթ: Boeing-ն առայժմ չի մեկնաբանել այս տեղեկությունները: Հուլիսին Boeing-ը որոշում Էր ընդունել 777X հանրանավի առաջին թռիչքը 2020 թվականի սկիզբ տեղափոխել շարժիչի մշակման հետ կապված խնդիրների կապակցությամբ: Սկզբնապես այն պլանավորվում Էր 2019 թվականի աշնանը, իսկ առաջին մատակարարումները պատվիրատուներին սպասվում Էին 2020 թվականին: Մարտին CNN հեռուստաալիքը հայտնել Է Boeing-777X նորագույն լայնաֆյուզելյաժային հանրանավի՝ աշխարհում ամենաերկար մարդատար ինքնաթիռի առաջին շնորհանդեսի մասին: Հեռուստաընկերության տեղեկատվության համաձայն, նոր մոդելը նաեւ պետք Է դառնա աշխարհում ամենախոշոր մարդատար օդանավը՝ երկու շարժիչով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: Boeing на этой неделе проведет первый полет нового самолета 777X
Компания Boeing планирует осуществить первый тестовый полет нового лайнера модели 777X на этой неделе. Об этом сообщает во вторник агентство Reuters со ссылкой на два источника.
Собеседник, близкий к одному из клиентов Boeing, заявил, что полет пройдет в четверг или пятницу на базе компании неподалеку от Сиэтла (штат Вашингтон). Второй источник не уточнил день недели испытания, однако подтвердил, что оно пройдет на этой неделе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Boeing пока не прокомментировала данные сведения.
В июле Boeing приняла решение перенести первый полет лайнера 777X на начало 2020 года в связи с проблемами с разработкой двигателя. Изначально он планировался на осень 2019 года, а первые поставки заказчикам ожидались в 2020 году.
В марте телеканал CNN сообщил о первой презентации новейшего широкофюзеляжного лайнера Boeing-777X - самого длинного пассажирского самолета в мире. По информации телекомпании, новая модель также должна стать самым крупным в мире пассажирским воздушным судном с двумя двигателями.