Ինտերպոլի նախկին ղեկավար Մեն Հունվեյը 13,5 տարվա բանտարկության Է դատապարտվել կոռուպցիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի հյուսիսի Տյանցզին քաղաքի միջին ատյանի ժողովրդական դատարանը հունվարի 21-ին 13,5 տարվա ազատազրկման Է դատապարտել Ինտերպոլի նախկին ղեկավար, հասարակական անվտանգության նախկին փոխնախարար Մեն Հունվեյին: Այդ մասին հայտնել Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստատեսության տվյալներով՝ ամբաստանյալը ցանկություն չի հայտնել գանգատարկելու վճիռը եւ վճռափոխության գանգատ չի տվել, նա նաեւ պետք Է վճարի 2 միլիոն յուանի (ընթացիկ փոխարժեքով շուրջ 292 հազար դոլարի) չափով տուգանք: Մեն Հունվեյին մեղադրել են կոռուպցիայի եւ պաշտոնեական լիազորությունների վերազանցման մեջ: Ինչպես պնդում Է հետաքննությունը, գտնվելով պետական պաշտոնում՝ նա ստացել Է կաշառքներ 14,46 միլիոն յուանի (2,12 միլիոն դոլարի) չափով:
2018 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են Մեն Հունվեյի ձերբակալման մասին՝ օրենքի խախտման կասկածանքով, իսկ ՉԺՀ-ի հասարակական անվտանգության նախարարությունը հայտարարել Է, որ Ինտերպոլի նախկին ղեկավարին կասկածում են կաշառակերության եւ այլ հանցագործությունների մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Суд в Китае приговорил бывшего главу Интерпола Мэн Хунвэя к 13,5 года заключения
Народный суд средней ступени города Тяньцзиня на севере КНР во вторник приговорил к 13,5 года лишения свободы экс-главу Интерпола, бывшего замминистра общественной безопасности Мэн Хунвэя. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило Центральное телевидение Китая.
По его данным, подсудимый не выразил желания обжаловать вердикт и не подал апелляцию, он также должен заплатить штраф в размере 2 млн юаней (около $292 тыс. по текущему курсу).
Мэн Хунвэя обвинили в коррупции и превышении служебных полномочий. Как утверждает следствие, находясь на государственном посту он получил взятки в размере 14,46 млн юаней ($2,12 млн). 7 октября 2018 года власти Китая сообщили о задержании Мэн Хунвэя по подозрению в нарушении закона, а Министерство общественной безопасности КНР заявило, что экс-глава Интерпола подозревается во взяточничестве и других преступлениях.