Հայ-ռուսական հարաբերությունների համար 2019 թվականը հագեցած ու արգասաբեր տարի էր. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարին հայ-ռուսական հարաբերությունների համար եղել է բավական հագեցած և արգասաբեր: Բարեփոխումներով պայմանավորված՝ որոշ դադարներից հետո բարեկամական ու բազմակողմանի համագործակցությունը շարունակվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ասված է ԶԼՄ-ների հարցերին ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքում զետեղված պատասխաններում, որոնք նախապատրաստվել էին, բայց չեն հնչել ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Սերգեյ Լավրովի մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված էր 2019 թվականին ռուսական դիվանագիտության գործունեության արդյունքներին:
«Քաղաքական երկխոսությունն ինտենսիվ բնույթ էր կրում: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 6 անգամ հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և 4 անգամ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Եղած ներուժի ամբողջական իրականացման համար սկզբունքորեն ձեռք է բերվել համաձայնություն`տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարության միջև փոխգործակցությունն ուժեղացնելու վերաբերյալ»,-ասված է փաստաթղթում:
Նշվում է նաև, որ ընդլայնվել է փոխգործակցությունը խորհրդարանների, համայնքների, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների միջև, ռազմատեխնիկական, գիտակրթական, մշակութային ոլորտներում:
Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր արտաքին առևտրային և ներդրումային գործընկերը: Տնտեսական համագործակցության ուղղությամբ գործել է համատեղ 6 աշխատանքային խումբ: Արդյունավետ համակարգվել են տարբեր գլոբալ և տարածաշրջանային հարթակներում, ինտեգրացիոն միավորումներում եղած ջանքերը: Հատուկ ընդգծվել է Երևանի արդյունավետ նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում:

2019 was productive year in Armenia-Russia relations, says Lavrov
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. 2019 was a rather full and productive year for the Armenian-Russian relations and after certain halts associated with reforms the friendly and comprehensive cooperation has resumed, caretaker Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov said in remarks for the media on the occasion of the Russian diplomatic performance report for 2019.
“Political dialogue was intensive in nature. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met six times with Russian President Vladimir Putin and four times with Prime Minister Dmitry Medvedev. In order to completely utilize the existing potential a principled agreement was reached on strengthening partnership between heads of different ministries,” Lavrov said in remarks published on the official website of the Russian foreign ministry.
He also mentioned that partnership between the parliaments, the municipalities, NGOs, news media, as well as in the military-technical, scientific-educational and cultural sectors were enhanced.
Russia remains Armenia’s main export and investment partner.
Efforts in global and regional platforms, as well as integration unions were productively coordinated.