ԱՀԿ-ն անհանգստացած Է նոր հակաբիոտիկների դանդաղ մշակումից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր, արդյունավետ գործող հակաբիոտիկների բացակայությունը բարդացնում Է պայքարը վարակիչ հիվանդությունների՝ դեղորայքի նկատմամբ կայուն հարուցիչների դեմ: Այդ կապակցությամբ անհանգստություն Է հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), որը երկու հետազոտություն Է հրապարակել այդ թեմայով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՀակամանրԷական կայունության սպառնալիքը դեռ երբեք այնքան կենսական, իսկ լուծումների կարիքն՝ այնքան շտապ չեն եղել»,- այդ հրապարակման առնչությամբ հայտարարել Է ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյսուսը:
ԱՀԿ-ն գտնում Է, որ վտանգավոր մանրԷների դեմ պայքարի միջոցների՝ այժմ մշակվող զինանոցը բավականին աղքատ Է: Փորձագետները վերլուծության են ենթարկել 60 այդպիսի պատրաստուկ, այդ թվում՝ 50 հակաբիոտիկ: Նրանց խոսքով՝ այդ դեղերը «փոքր արդյունք» ունեն «բուժման գոյություն ունեցող տեսակների համեմատությամբ, եւ դրանցից միայն քչերն են նախատեսված առավել դիմադրական գրամբացասական մանրԷների դեմ պայքարելու համար:
Բացի այդ, ԱՀԿ-ում հանգել են այն եզրակացության, որ հակամանրԷական միջոցների մշակմամբ այժմ զբաղվում են ամենից առաջ մանր ու միջին ձեռնարկությունները, մինչդեռ խոշոր դեղագործական ընկերությունները «շարունակում են հեռանալ այդ ոլորտից», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ обеспокоена медленной разработкой новых антибиотиков
Отсутствие новых, эффективно действующих антибиотиков осложняет борьбу с устойчивыми к лекарствам опасными возбудителями инфекционных болезней. Обеспокоенность по этому поводу высказала Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), опубликовавшая два исследования на эту тему. "Никогда еще угроза противомикробной устойчивости не была столь насущной, а потребность в решениях столь строчной", - заявил в связи с этой публикацией генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
ВОЗ считает, что арсенал разрабатываемых сейчас средств борьбы с опасными бактериями довольно скуден. Эксперты проанализировали 60 таких препаратов, в том числе 50 антибиотиков. По их словам, эти лекарства имеют "малый эффект по сравнению с существующими видами лечения, и лишь совсем немногие из них предназначены для борьбы с наиболее резистентными грамоотрицательными бактериями". Кроме того, в ВОЗ пришли к заключению, что разработкой противомикробных средств сейчас занимаются прежде всего малые и средние предприятия, тогда как крупные фармацевтические компании "продолжают уходить из этой сферы".