ՊԵԿ աշխատակիցները ծանոթանում են հարկային ոլորտում ռիսկերի բացահայտման եվրոպական փորձին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն Եվրոպական միության հետ համատեղ հունվարի 20-22-ը ՊԵԿ աշխատակիցների համար նախաձեռնել է աշխատաժողով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Եվրոպական միության լավագույն փորձը հարկային օրենսդրության պահպանման ռիսկերի բացահայտման, որոշման, գնահատման ընթացակարգերի և մեթոդների» թեմայով աշխատաժողովն իրականացվում է ԵՄ տեխնիկական օժանդակության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքի (TAIEX) շրջանակում և նախատեսված է ՊԵԿ ավելի քան 30 աշխատակիցների վերապատրաստման համար: Մասնակցում են նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչներ:
Երեք օրերի ընթացքում ԵՄ փորձագետները ներկայացնելու են ռիսկերի բացահայտման, հարկային օրինապահությանն ուղղված ռիսկերի կառավարման ընթացակարգերի և միջազգային համագործակցության միջոցով հարկային օրինապահության մակարդակի բարելավմանն առնչվող լավագույն փորձը:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանը նշել է, որ հարկերի պարտաճանաչ վճարման մակարդակի բարձրացումը կոմիտեի օրակարգի առաջնահերթություններից է. «Դա հարկային պոտենցիալը բացահայտելու և ներքին ռեսուրսներն ու չբացահայտված ներուժը մոբիլիզացնելու լավագույն միջոցն է, որը կարող է նպաստել երկրում արդար, հավասարակշռված հարկային համակարգի ձևավորմանը: Հետևաբար, ռիսկերի կառավարման արդյունավետ համակարգի ներդրումը հիմնարար դեր է խաղում հարկային ծառայության առաքելության իրականացման գործում»: Միքայել Փաշայանը վստահեցրել է, որ ՊԵԿ-ը շարունակելու է էլեկտրոնային ծառայությունների ներդրումը համակարգում և կարևորել է վերլուծական ներուժի ու գործիքների ընդլայնման` վերջին տարիների տեմպերը:
Աշխատաժողովի մասնակիցները նաև գործնական օրինակներով ծանոթանալու են ռիսկերի արդյունավետ կառավարման վերլուծական գործիքներին, քրեական ոլորտում ռիսկերի կառավարմանը և ստուգման ավարտից հետո վերլուծությունների իրականացմանը:

Сотрудники КГД знакомятся с европейским опытом по выявлению рисков в налоговой сфере
Комитет государственных доходов совместно с Европейским союзом с 20 по 22 января инициировал семинар для сотрудников КГД. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью КГД Армении.
Семинар “Лучший опыт Европейского союза по выявлению, определению, процедурам и методам оценки рисков соблюдения налогового законодательства” проводится в рамках программы технической помощи и обмена информацией ЕС (TAIEX) и предназначен для переподготовки более 30 сотрудников КГД. Участвуют также и представители Министерства финансов РА.
В течение трех дней эксперты ЕС представят лучший опыт по улучшению уровня налогового законодательства посредством выявления рисков, процедур управления рисками, направленных на налоговую законопослушность, и международного сотрудничества.
Заместитель председателя КГД Микаел Пашаян отметил, что повышение уровня добросовестной уплаты налогов является одним из приоритетов повестки комитета. “Это лучший способ выявления налогового потенциала и мобилизации внутренних ресурсов и нераскрытого потенциала, который может способствовать формированию в стране справедливой, сбалансированной налоговой системы. Следовательно, внедрение эффективной системы управления рисками в осуществлении миссии налоговой службы играет основополагающую роль”. Микаел Пашаян заверил, что КГД продолжит внедрение в систему электронных услуг, и подчеркнул значение темпов расширения в течение последних лет аналитического потенциала и инструментов.
Участники семинара также на практических примерах ознакомятся с аналитическими инструментами эффективного управления рисками, с управлением рисками в криминальной сфере и с проведением анализа после завершения проверки.