ԱԺ-ն քննարկում է խորհրդականի պաշտոն զբաղեցնելու համար սահմանված տարիքային շեմն իջեցնելու օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկում է խորհրդականի պաշտոն զբաղեցնելու համար օրենքով սահմանված տարիքային շեմն իջեցնելու օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը հեղինակել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը:
Պատգամավորն առաջարկում է խորհրդականի պաշտոն զբաղեցնելու համար օրենքով սահմանված տարիքը, որ 30 տարեկանն է, փոխարինել՝ 25-ով, իսկ խորհրդականի պաշտոնի անձնագրով նախատեսված 5 տարվա աշխատանքային ստաժը՝ 3-ով:
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նոյեմբերի 19-ի ԱԺ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է 93 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայներով:

Парламент Армении обсуждает законопроект о снижении возрастного ценза для должности советника
Национальное собрание РА обсуждает для принятия во втором чтении и полностью проект Закона “О снижении установленного законом возрастного порога для занятия должности советника”.
Как передает Арменпресс, автором законопроекта О внесении изменения в Закон “Об общественной службе” является депутат от фракции “Мой шаг” Вагаршак Акопян.
Депутат предлагает заменить установленный законом возраст для занятия должности советника 30 лет на 25, а 5-летний трудовой стаж, предусмотренный для должности советника, - на 3 года.
Проект закона О внесении изменения в Закон РА ”Об общественной службе” на заседании НС 19 ноября был принят в первом чтении 93 голосами “за” и 1 воздержавшимся.