Հայատյացությունն Ադրբեջանում ստացել է ահագնացող բնույթ. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ադրբեջանում հայատյացությունը համարում է պետության քաղաքականության մի մասը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թաթոյանն ասաց հունվարի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպված Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի՝ Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցին նվիրված համատեղ հատուկ նիստի ընթացքում:
«Սա առիթ է արձանագրելու էթնիկ, ազգային հիմքով այն դաժան հանցագործությունները, որոնք ուղեկցվել են սպանություններով, խոշտանգումներով և այլ վայրագություններով: Փաստերը վկայում են, որ այդ բոլոր գործողությունները կատարվել են առանձնակի դաժանություններով, պայմանավորված են եղել էթնիկ ու ազգային հիմքով, հիմնված ատելության վրա, և ունեցել են կազմակերպված բնույթ: Հայատյացությունն այդ ժամանակներից ի վեր ոչ միայն չի պակասել, այլև գնալով ստացել է ահագնացող բնույթ, վերածվելով պետական աջակցություն ունեցող ատելության, որ խրախուսվում է երկրի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից, կազմում է պետության քաղաքականության մասը»,- ասաց Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշեց, որ այդ ատելությունն ուղղված է հայի ու հայության դեմ:
«Ատելությամբ է թիրախավորվում ցանկացած երևույթ, որ առնչություն ունի հայկականության հետ: Բուդապեշտում 2004թ. ոճրագործ արարքով, կացնով դաժանաբար սպանվեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանը: Այս առիթը հերթական անգամ օգտագործվեց Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից՝ խրախուսելու ատելությունն ու հայասպանությունը»,- նշեց նա:
Արման Թաթոյանը հիշեցրեց նաև 2016 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից իրականացված վայրագությունների մասին:

Арменофобия в Азербайджане приняла угрожающий характер — ЗПЧ
Как  передает Арменпресс,АрманТатоян заявил об этом на совместном специальном заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием Республики Армения и Национальным собранием Республики Арцах, организованном 18 января в Национальном Собрании Республики Армения и посвященном 30-летию бакинских погромов.
«Это повод зафиксировать жестокие преступления на этнической почве, которые сопровождались убийствами, пытками и другими злодеяниями. Факты показывают, что все эти действия были совершены с особой жестокостью, были основаны на этнической принадлежности, национальности,  на ненависти,  и они носили  организованный характер. Арменофобия с тех пор не только не уменьшилась, но и стала более тревожащей и угрожающей, превратившись в ненависть, поддерживаемую государством, высшим руководством страны, и стала частью государственной политики», - сказал Татоян.
Омбудсмен отметил, что эта ненависть направлена против каждого армянина  и всего армянства.
«Все, что связано с армянством, сопровождается ненавистью. В Будапеште в 2004 году был жестоко, во сне злодейски зарублен топором армянский офицер ГургенМаргарян. Это стало для высшего  руководства Азербайджана очередной  возможностью  использовать это преступление для разжигания ненависти и арменофобии», - сказал он.
АрманТатоян также напомнил о зверствах, совершенных азербайджанскими военными во время Апрельской войны, развязанной Азербайджаном в 2016 году.