Ոչ կանոնավոր, վայրիվերո. Լեզվի կոմիտեն անդրադարձել է հեռուստառադիոեթերի լեզվի խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեզվի կոմիտեն «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների կատարումն ապահովելու համար 2019 թվականին հարուցել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 47 վարույթ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանը նշեց, որ ոչ հայերեն ձևավորմամբ հրապարակային գրվածքները գույքագրվել են և՛ Երևանում, և՛ մարզային մի քանի համայնքներում։
«Մեր խնդիրը միայն վարույթներ հարուցելը չէ, մենք նաև ակտիվորեն իրազեկում ենք, տեղեկացնում ենք, կանխարգելիչ միջոցառումներ ենք իրականացնում: Կոմիտեն իրազեկող 98 գրություն է ուղարկել պետական մարմիններին ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, կազմակերպություններին, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին: Շատերը մինչև դատական գործն սկսելն արդեն շտկումներ են անում»,-ասաց Դավիթ Գյուրջինյանը:
Կոմիտեն մշտադիտարկում է զանգվային լրատվամիջոցների, հեռուստառադիոընկերությունների հաղորդումների լեզուն։ Լեզվի հետ կապված ամենաշատ խնդիրները հանդիպում ենք սերիալներում:
«Մենք դեռ դժգոհ ենք շատ հեռուստառադիոընկերությունների աշխատանքից, որովհետև լեզվական աշխատանք են անում մարդիկ, որոնք ներքին շահագրգռվածություն չունեն գործի նկատմամբ: Մեր խնդիրներից մեկն է այդ կարևորության գիտակցումը տեղ հասցնելը: Հասկանալի չէ՞, որ չի կարելի է փողոցի լեզուն կիրառել եթերում»,- ասաց Դավիթ Գյուրջինյանը:
Կոմիտեն բավական ակտիվ է թվային տիրույթում: Նախորդ տարի գործարկեց langcom.am և լեզվիկոմիտե.հայ հասցեներով կայքը: Գործում է կոմիտեի «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը: Ստեղծվել է կոմիտեի թվիթերյան էջը, ինչպես նաև գործում է յութուբյան ալիքը:
Կոմիտեն ակտիվ է նաև հորդորակների հրապարկման, տարածման գործում, որոնցով հանրությանն իրազեկում է այս կամ այն լեզվական սխալների մասին: Կոմիտեն նախորդ տարի հրապարակել է հայերենի գործածությանը, կանոնարկմանը և լեզվական այլ հարցերին վերաբերող 25 հորդորակ՝ ուղղված հանրությանը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, հիմնարկներին և կազմակերպություններին, զանգվածային լրատվության միջոցներին։ Օտարալեզու բառերի հայերեն համարժեքները կանոնարկելու նպատակով հրապարակվում է «Օտար բառերի հայերեն փոխարժեքները» հորդորակների շարքը։ Կազմվել է 11 այդպիսի հորդորակ, ներկայացվել 373 օտար բառերի հայերեն համարժեքները։

Не соответствующий правилам, варварский: комитет по языку коснулся проблемы языка теле- и радиоэфира
Не соответствующий правилам, варварский: комитет по языку коснулся проблемы языка
теле- и радиоэфира
Комитет по языку для обеспечения выполнения требований Закона РА “О языке”  в 2019 году возбудил 47 дел об административных правонарушениях.
На пресс-конференции в зале Арменпресс председатель Комитета по языку Давид Гюрджинян отметил, что публичные вывески не на армянском языке были инвентаризированы и в Ереване, и в нескольких областных общинах.
“Наша задача не только в возбуждении производства, мы также активно информируем, мы проводим профилактические мероприятия. Комитет направил 98 уведомительных писем государственным органам и органам местного самоуправления, организациям и высшим учебным заведениям. Многие до начала судебного процесса уже вносят коррективы”, - сказал Давид Гюрджинян.
Комитет проводит мониторинг языка СМИ и телерадиокомпаний. Больше всего проблем, связанных с языком, в сериалах.
“Мы все еще недовольны работой многих телерадиокомпаний, поскольку языковую работу проводят люди, которые не имеют внутренней заинтересованности в деле. Одной из наших задач является доведение этой важности до сознания. Им непонятно, что нельзя использовать язык улицы в эфире”, - сказал Давид Гюрджинян.
Комитет достаточно активен и в цифровом диапазоне. В прошлом году по армянским адресам им были запущены сайты langcom.am и լեզվիկոմիտե.հայ. Создана страница комитета в Twitter, а также действует YouTube-канал.
Комитет также активен в деле публикации и распространения призывов, которыми информирует общественность о тех или иных языковых ошибках. В прошлом году комитет опубликовал 25 призывов, касающихся использования, регулирования армянского языка и других языковых вопросов, направленных общественности, государственным органам и органам местного самоуправления, учреждениям и организациям, средствам массовой информации. Для упорядочения армянских эквивалентов иностранных слов публикуется ряд рекомендаций “Эквиваленты иностранных слов на армянском языке”. Составлено 11 таких рекомендаций, представлено 373 армянских эквивалентов иностранных слов.