ԱՄՆ-ը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին հայտարարել է Իրանի հետ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Քելլի Քրաֆթը նամակ Է ուղարկել Անվտանգության խորհրդին, որում գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունը բացատրել Է ինքնապաշտպանության նպատակով: Այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով փաստաթղթի տեքստը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նամակում նա նշել Է, որ ԱՄՆ-ը «պատրաստ Է առանց նախապայմանների լուրջ բանակցություններ սկսել Իրանի հետ միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը հետագա սպառնալիքը կամ իրանական ռեժիմի կողմից Էսկալացիան կանխելու նպատակով»:
Իր հերթին ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիդ Թահթ Ռավանչին հայտարարել Է, որ Իրանն ավարտել Է վրեժխնդրությունը գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար եւ նոր ռազմական գործողություններ չի ձեռնարկի ԱՄՆ-ի կողմից ագրեսիայի բացակայության դեպքում: «Մեր բոլոր գործողությունները համաչափ Էին Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությանը: Դրանք ավարտված են: Եթե ԱՄՆ-ն այլեւս ռազմական գործողություններ չձեռնարկի Իրանի նկատմամբ, մեր կողմից՝ մենք նույնպես չենք ձեռնարկի նման գործողություններ»,- ընդգծել Է նա: Մինչ այդ Մաջիդ Թահթ Ռավանչին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին եւ Անվտագության խորհրդին Է հղել երրորդ նամակը Մերձավոր Արեւելքում ճգնաժամի սրման պահից ի վեր: Ուղերձում Իսլամական Հանրապետությունն իրազեկում Է իրականացված գրոհի մասին եւ հավաստում, որ «հակամարտության Էսկալացիա չի փնտրում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

At UN, US says is ready to engage in serious negotiations with Iran
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. US Ambassador to the United Nations Kelly Craft sent a letter to the Security Council, stating that the killing of Iranian commander Qassem Soleimani last week was self-defense, Reuters reported.
In the letter the Ambassador said the United States “is ready to engage without preconditions in serious negotiations with Iran, with the goal of preventing further endangerment of international peace and security or escalation by the Iranian regime”.
Earlier Iranian Permanent Representative to the United Nations Majid Takht-Ravanchi said Iran has completed its revenge for the killing of General Qassem Soleimani and won’t take any new military steps if there is no US aggression. “Our action was proportionate to the assassination of Qassem Soleimani. Our action was completed. So if the Americans do not act militarily against Iran, as far as Iran is concerned we are not going to act in return”, Majid Takht-Ravanchi said.
US President Donald Trump addressed the nation at the White House on Wednesday saying that the US was ready to embrace peace with Iran and was hoping that Tehran would live in harmony with all states around the world. At the same time, Trump announced that new "punishing sanctions" would be imposed on Iran.