Ռուսաստանցիները նշել են տարվա քաղաքական գործչին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների գրեթե կեսը նախագահ ՎլադիմիրՊուտինին Է համարել տարվա քաղաքական գործիչ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, վկայում են հարցման արդյունքները, որը կատարել Է Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետության ղեկավարի օգտին քվեարկել Է հարցման մասնակիցների 46 տոկոսը: Այնուհետեւ մեծ տարբերությամբ գալիս Է արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը (15 տոկոս), նրան հաջորդում են պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն (10 տոկոս), Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին (7 տոկոս) եւ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը (6 տոկոս):
Հետազոտության մասնակիցներին նաեւ հարցրել են, թե իրենք քաղաքական գործիչներից ում կհրավիրեին իրնեց մոտ ամանորյա սեղանի: Ռուսաստանցիների գրեթե կեսը (47 տոկոս) պատասխանել Է, որ քաղաքական գործիչներից ոչ մեկին չԷր հրավիրի:
Պուտինին տոնակատարությանը կցանկանար հրավիրել հարցվածների 22 տոկոսը, Ժիրինովսկուն՝ 12 տոկոսը, Մեդվեդեւին՝ 4 տոկոսը: Հարցումը կատարվել Է 2019 թվականի նոյեմբեր - դեկտեմբերին 18-ից բարձր տարիքի 1,6 հազար ռուսաստանցիների շրջանում՝ հեռախոսային հարցազրույցի մեթոդով:

Russians name Putin politician of the year — poll
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Nearly half of respondents named President Vladimir Putin politician of the year in a survey by the Russia Public Opinion Research Center VTsIOM, reports TASS.
"Vladimir Putin, mentioned by 46% of respondents, remains the politician of the year for Russians. He is trailed, far behind, by [Foreign Minister] Sergey Lavrov (15%), [Defense Minister] Sergei Shoigu (10%), [LDPR party leader] Vladimir Zhirinovsky (7%), [Prime Minister] Dmitry Medvedev (6%)," the survey says.
Among the main domestic events of the outgoing year, Russians named the pension reform (10%) and the launch of the Crimean Bridge’s railway section (4%).
The telephone-based survey was conducted by VTsIOM-SPUTNIK in November-December 2019. It involved 1,600 stationary and mobile phone numbers, picked up by the two-staged stratified random sampling method from the full list of phone numbers in Russia. With the possibility of 95%, the margin of error does not exceed 2.5%.