Ռուսաստանցիները նշել են տարվա քաղաքական գործչին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների գրեթե կեսը նախագահ ՎլադիմիրՊուտինին Է համարել տարվա քաղաքական գործիչ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, վկայում են հարցման արդյունքները, որը կատարել Է Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետության ղեկավարի օգտին քվեարկել Է հարցման մասնակիցների 46 տոկոսը: Այնուհետեւ մեծ տարբերությամբ գալիս Է արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը (15 տոկոս), նրան հաջորդում են պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն (10 տոկոս), Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին (7 տոկոս) եւ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը (6 տոկոս):
Հետազոտության մասնակիցներին նաեւ հարցրել են, թե իրենք քաղաքական գործիչներից ում կհրավիրեին իրնեց մոտ ամանորյա սեղանի: Ռուսաստանցիների գրեթե կեսը (47 տոկոս) պատասխանել Է, որ քաղաքական գործիչներից ոչ մեկին չԷր հրավիրի:
Պուտինին տոնակատարությանը կցանկանար հրավիրել հարցվածների 22 տոկոսը, Ժիրինովսկուն՝ 12 տոկոսը, Մեդվեդեւին՝ 4 տոկոսը: Հարցումը կատարվել Է 2019 թվականի նոյեմբեր - դեկտեմբերին 18-ից բարձր տարիքի 1,6 հազար ռուսաստանցիների շրջանում՝ հեռախոսային հարցազրույցի մեթոդով:

Россияне назвали политика года
Почти половина россиян назвала президента Владимира Путина политиком года. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ). Как передает Арменпресс, об этом пишет ТАСС.
За главу государства проголосовали 46 процентов опрошенных. Далее с большим отрывом идет министр иностранных дел Сергей Лавров (15 процентов), за ним следуют министр обороны Сергей Шойгу (10 процентов), лидер ЛДПР Владимир Жириновский (7 процентов) и премьер-министр Дмитрий Медведев (6 процентов).
Участников исследования также спросили, кого из политиков они пригласили бы к себе за новогодний стол. Почти половина россиян (47 процентов) ответили, что не пригласили бы никого из политических деятелей. Путина на празднование хотели бы пригласить 22 процента опрошенных, Жириновского — 12 процентов, Медведева — 4 процента.
Опрос был проведен в ноябре-декабре 2019 года среди 1,6 тысячи россиян старше 18 лет методом телефонного интервью.