Moscow can not ignore Armenian interests in relations with Azerbaijan: Russian expert
YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS: Russia is interested in keeping some balance in South Caucasus and for that reason it should develop relations both with Armenia and Azerbaijan. “Armenpress” reports making a reference on “RIA Novosti” that such opinion expressed Russian political expert Andrei Kazantsev. “By implementing such policy Russia will have opportunity to control the situation in its Southern borders,” he said.
But experts think that it will not be easy for Russia to do so. “Armenia is the official ally of Russia, they are both members of Collective Security Treaty Organization,” said expert on international policy Andrei Suzdaltsev.
In the opinion of experts the situation on Nagorno-Karabakh can have much more unpleasant continuation. Andrei Kazantsev mentioned that it is not accidental that Azerbaijan buys lots of weapons not only from Russia but also from the whole world. “In such situation it is very important that intermediary countries including Russia implement steps to weaken tension in the region,” he said.