Historical Armenian houses of Mush are being destroyed
YEREVAN, JULY 3, ARMENRPESS. The Housing Development Administration of Turkey (TOKİ) has begun the destruction of the historical Armenian houses in Kale district of the city of Mush. As reports "Armenpress", Armenian periodical "Agos" stated this.
In accordance with the new Turkish project it is considered to destroy about 500 houses and build 770 new houses instead of them. It is also stated that the current dwellers refuse to take the money provided by the Housing Development Administration of Turkey and leave the houses. Notwithstanding, responding their complaints the representatives of the Housing Development Administration of Turkey announced that they will destroy the houses either way and if the residents do not leave the houses on their own accord, then all their things will appear under the ruins.
One of the residents of Kale district Erjan Chetin stated that they do not want to leave the houses, which was built 148 years ago. "My house costs millions, but instead TOKI will give only a one-roomed or two-roomed flat," the Kale resident noted. Also he underscored that the municipality representatives threatened him to leave the house.
Previously, an electronic petition has been launched in Turkey to prevent the destruction of the historical Armenian houses in Mush. "The Armenians, Greeks and Assyrians are subjected to systematic massacre. The process, launched by the Armenian Genocide of 1915, is now continued as a cultural and economic genocide. They aim at getting maximum profit and destroying the collective memory," the organizersstated.