The Armenian-Italian expedition making archaeological excavations in the Gegharkunik region
Gavar, July 13, Armenpress: The Armenian-Italian joint expedition has been making archeological researches in the region of Gegharkunik for nineteen years. The expedition is led by the Rome Middle East countries institute scientist, researcher, archeologist and orientalist Rafaelle Bishione and the archeologist, Urartologist of the Armenian NAS of Archaeology and Ethnography Institute, Simon Hmayakyan.
The expedition detects, corrects, studies and draws a map of new monuments. The research materials were published in a volume and distributed to the European countries, the second volume is being prepared for publication. The research results were regularly translated into Armenian and Italian. As “Armenpress” was informed by Simon Hmayakyan, the experts made researches in Norashen, Zolakar, Chkalovka, Tsovinar and Gavar.
The expedition also visited the Geological Museum of the Gavar city to study the Artashes stone found in the area of Lanjaghbyur. At the same time the expedition observed the ruins, defensive and urban system remnants of the city of Khaldi located in the area of Gavar.