ՀՀ-ում մինչև 18 տարեկանների հիվանդանոցային բուժօգնությունն ամբողջությամբ կիրականացվի անվճար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում 0-18 տարեկան երեխաների հիվանդանոցային բժշկական օգնությունն ու սպասարկումն ամբողջությամբ կիրականացվի պետպատվերի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարությունն այսպիսի որոշում ընդունեց հունիսի 27-ի նիստում:
Որոշման նախագիծը ներկայացրեց Առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
«Երեխաների բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրում նախատեսվում է 0-18 տարեկան երեխաներ հիվանդանոցային բժշկական օգնությունն ու սպասարկումն ամբողջությամբ իրականացնել պետական պատվերի շրջանակներում»,- ասաց Ավանեսյանը:
Նախատեսվում է նաև փոխհատուցել մինչև տարեվերջ կանխատեսվող դեֆիցիտը, ընդհանուր առմամբ ծրագրին ուղղելով 1.75 մլրդ դրամ:
Ներկայում Հայաստանում հիվանդանոցային բժշկական օգնությունն ու սպասարկումն ամբողջությամբ պետպատվերի շրջանակում է կատարվում մինչև 7 տարեկանների համար:

Больничная медицинская помощь пациентам до 18 лет в Армении будет полностью осуществляться в рамках госзаказа
Больничная медицинская помощь пациентам до 18 лет в Армении будет полностью
осуществляться в рамках госзаказа
В Армении больничная медицинская помощь и обслуживание детей от 0 до 18 лет будет полностью осуществляться в рамках госзаказа. Как передает «Арменпресс», такое решение правительство приняло на заседании 27 июня.
Проект решения представила заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян.
В программе ”Услуги медицинской помощи детям в возрасте от 0 до 18 лет” планируется полностью осуществлять больничную медицинскую помощь и обслуживание в рамках госзаказа”, - сказала Аванесян.
Планируется также компенсировать прогнозируемый до конца года дефицит, в целом направив на программу 1.75 млрд. драмов.
В настоящее время в Армении больничная медицинская помощь и обслуживание полностью осуществляются в рамках госзаказа для детей до 7 лет.