Հայաստանն ու Վրաստանը ստորագրեցին 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրեցին 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 21-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի մամուլի սրահում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիայի համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Քննարկեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերը պաշտպանության բնագավառում: Ստորագրեցինք Հայաստանի և Վրաստանի միջև 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որը ստորագրվում է 2010թ. սկսած: Այն այս տարի հագեցած է պաշտպանության բնագավառի միջոցառումներով՝ ռազմական կրթություն, մարդու իրավունքներ, ռազմական բժշկություն, բարեվարքություն, կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարատեսակ միջոցառումներ: Հայաստանը և Վրաստանը  փոխադարձաբար ընկալում և հարգում են միմյանց նախապատվությունները ու հավատում ապագայում ավելի անվտանգ ու բարեկեցիկ Հարավային Կովկաս ունենալու գաղափարին»,- ասաց ՀՀ  պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Վրաստանի պաշտպանության նախարարը նշեց, որ վրացական կողմը պատրաստ է մի շարք ոլորտներում իր փորձը կիսել հայկական զինված ուժերի հետ:
«Մենք շատ արդյունավետ քննարկումներ ունեցանք Հայաստանի պաշտպանության նախարարի  հետ այն հարցերում, որոնք վերաբերում էին նրան, թե ինչպես խորացնել մեր երկու երկրների զինված ուժերի միջև համագործակցությունը: Վրացական կողմը պատրաստ է իր փորձը կիսել հայկական կողմի հետ: Վրացական կողմը հաջողությամբ կիսում է իր փորձը ՆԱՏՕ-ի անդամ մի շարք երկրների հետ: Ես գնահատում եմ հայ զինծառայողների մասնակցությունը Վրաստանում կայացած «Վեհանձն գործընկեր 2018» միջոցառմանը, որոնք տեղի են ունեցել ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո և ներգրավում են մի շարք գործընկերների»,- ասաց Լևան Իգորիան:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The defense ministers of Armenia and Georgia Davit Tonoyan and Levan Izoria signed the 2019 military cooperation program, the Armenian defense minister said during today’s joint press conference with his Georgian counterpart in Yerevan, reports Armenpress.
“We have discussed the bilateral relations of Armenia and Georgia in the defense sector. We have signed the 2019 military cooperation program between Armenia and Georgia which is being signed since 2010. This year the program is full of events relating to the defense field, such as military education, human rights, military medicine, as well as various measures for fighting corruption. Armenia and Georgia mutually perceive and respect each other’s preferences and believe in the idea of having a more secure and prosperous South Caucasus”, Davit Tonoyan said.
In his turn the Georgian defense minister said the Georgian side is ready to share its experience with the Armenian Armed Forces in a number of sectors.
“We had very productive discussions with the Armenian defense minister on issues relating to how to deepen the cooperation between our Armed Forces. The Georgian side is ready to share its experience with the Armenian side. The Georgian side successfully shares its experience with a number of NATO member states. I appreciate the participation of the Armenian servicemen in the Noble Partner 2018 held in Georgia under the auspices of NATO which included several partners”, Georgian defense minister Levan Izoria said.