Հայաստանն ու Վրաստանը ստորագրեցին 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրեցին 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 21-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի մամուլի սրահում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիայի համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Քննարկեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերը պաշտպանության բնագավառում: Ստորագրեցինք Հայաստանի և Վրաստանի միջև 2019թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որը ստորագրվում է 2010թ. սկսած: Այն այս տարի հագեցած է պաշտպանության բնագավառի միջոցառումներով՝ ռազմական կրթություն, մարդու իրավունքներ, ռազմական բժշկություն, բարեվարքություն, կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարատեսակ միջոցառումներ: Հայաստանը և Վրաստանը  փոխադարձաբար ընկալում և հարգում են միմյանց նախապատվությունները ու հավատում ապագայում ավելի անվտանգ ու բարեկեցիկ Հարավային Կովկաս ունենալու գաղափարին»,- ասաց ՀՀ  պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Վրաստանի պաշտպանության նախարարը նշեց, որ վրացական կողմը պատրաստ է մի շարք ոլորտներում իր փորձը կիսել հայկական զինված ուժերի հետ:
«Մենք շատ արդյունավետ քննարկումներ ունեցանք Հայաստանի պաշտպանության նախարարի  հետ այն հարցերում, որոնք վերաբերում էին նրան, թե ինչպես խորացնել մեր երկու երկրների զինված ուժերի միջև համագործակցությունը: Վրացական կողմը պատրաստ է իր փորձը կիսել հայկական կողմի հետ: Վրացական կողմը հաջողությամբ կիսում է իր փորձը ՆԱՏՕ-ի անդամ մի շարք երկրների հետ: Ես գնահատում եմ հայ զինծառայողների մասնակցությունը Վրաստանում կայացած «Վեհանձն գործընկեր 2018» միջոցառմանը, որոնք տեղի են ունեցել ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո և ներգրավում են մի շարք գործընկերների»,- ասաց Լևան Իգորիան:

Армения и Грузия подписали программу военного сотрудничества на 2019 год
ЕРЕВАН, 21 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Министры обороны Республики Армения и Республики Грузия подписали программу военного сотрудничества на 2019 год. Об этом  «Арменпресс» сообщил министр обороны Армении Давид Тоноян во время совместного брифинга 21 февраля в пресс-зале административного комплекса Министерства обороны РА.
«Мы обсудили вопросы, связанные с двусторонними отношениями Республики Армения и Республики Грузия в области обороны. Мы подписали между Арменией и Грузией на 2019 год программу военного сотрудничества, которая подписывается начиная с 2010 года. В этом году она оснащена оборонными мероприятиями, военным образованием, правами человека, военной медициной, здоровьем и различными антикоррупционными мерами. Армения и Грузия взаимно воспринимают и уважают интересы друг друга и верят в идею безопасного и процветающего Южного Кавказа в будущем», - сказал министр обороны РА Давид Тоноян.
Министр обороны Грузии отметил, что грузинская сторона готова поделиться своим опытом с армянскими вооруженными силами в ряде областей.
«Мы провели очень продуктивные дискуссии с министром обороны Армении по тем вопросам, которые нам необходимы для углубления сотрудничества между вооруженными силами двух стран. Грузинская сторона готова поделиться своим опытом с армянской стороной. Грузинская сторона успешно делится своим опытом с рядом государств-членов НАТО. Я высоко ценю участие армянских военнослужащих в мероприятии "Благородный партнер -2018" в Грузии, которое прошло под патронатом НАТО и привлекло ряд партнеров ", - сказал Леван Игоря.