ԵՄ-ն դրական ազդակներ է տեսնում ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև վերջին շփումները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո արտգործնախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունվարի 16-ին Փարիզում,  դրական ազդակներ են հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի համար:
Եվրամիությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիակատար իրագործում, այդ թվում և արտգործնախարարների վերջին համաձայնությունը այն հարցի շուրջ, որ անհրաժեշտ են հստակ միջոցներ՝ նախապատրաստելու բնակչությանը խաղաղության համար, ինչպես նաև դիտարկել քայլեր՝ ուղղված բանակցությունների ակտիվացմանը»:
Եվրամիությունը հայտնել է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում և ԵՄ-ի՝  Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի գծով հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահությունն ամրապնդելու ճանապարհով: «Բոլորը կշահեն տևական խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

EU sees positive signals for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Maja Kocijancic issued a statement on recent developments toward the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“Exchanges in recent months between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, as well as meetings of the Foreign Ministers under the auspices of the Co-Chairs of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, most recently in Paris on 16 January 2019, send a positive signal for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The European Union is looking forward to the full implementation of their outcomes, including the recent Foreign Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace, as well as the consideration of steps aimed at reinvigorating the negotiations.
The European Union continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide. All would stand to benefit from lasting peace, which would help to enable the South Caucasus region to fulfil its potential”.