Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը. Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել ՀՀ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ ողջունելով նոր Ազգային ժողովի ընտրությունները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արամ Ա կաթողիկոսը դեկտեմբերի 9-ը անվանել է նշանակալի օր Հայաստանի համար: «Մեր ժողովուրդն իր հավաքական կամքն արտահայտեց նոր Ազգային ժողովի ընտրությամբ՝  հանուն ազատ, ժողովրդավար ու հզոր Հայաստանի: Ժողովրդի կամքը նաև արդար սպասում է՝ ունենալ այնպիսի հայրենիք, որտեղ արդարությունը, տնտեսական զարգացումը, ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավումը, օրենքով բազմակարծության երաշխավորումը, օրենքի գերակայության ամրապնդումը վերածվեն թափանցիկ գործընթացների:
Արտաքին ճակատում Արցախի անկախության ամրապնդումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու հատուցման մեր ժողովրդի պահանջը, ինչպես նաև Արևելքի ու Արևմուտքի մեր բարեկամների ու գործընկերների շրջանակի ընդլայնումը վստահաբար առաջնահերթ տեղ պետք է գրավեն Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների օրակարգում»,- ասվում է կաթողիկոսի նամակում:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը նշել է, որ Սփյուռքը՝ որպես Հայաստան աշխարհի մաս, սոսկ բարեգործի ու ներդրողի դերակատարում ունենալուց այն կողմ պետք է մասնակցի համահայկական օրակարգերի քննարկմանն ու որոշումների կայացմանը:
«Մեր համոզմամբ՝ նման աշխատանքներով ու ծրագրերով, ինչպես նաև մեր ժողովրդի հանձնառու մասնակցությամբ կարող ենք Հայաստանն առաջնորդել դեպի առավել հզորացում՝ իր առողջ տնտեսությամբ, քաջ բանակող ու պետական կառույցներով: Ջերմորեն շնորհավորում ենք մեր սիրելի ժողովրդին: Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը»,- ասվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:

Catholicos Aram I of Great House of Cilicia sends letter to Armenian President welcoming snap parliamentary elections
Catholicos Aram I of Great House of Cilicia sends letter to Armenian President welcoming snap
parliamentary elections
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, sent a letter to President of Armenia Armen Sarkissian welcoming the elections of the new National Assembly, reports Armenpress.
His Holiness Aram I called the December 9 a significant day for Armenia. “Our people have expressed their collective will by electing a new National Assembly for the sake of free, democratic and powerful Armenia. The people’s will is also a fair expectation to have a homeland where justice, economic development, improvement of people’s living standards, guarantee of pluralism by law, strengthening of rule of law are transformed into transparent processes.
In the foreign front the strengthening of Artsakh’s independence, our people’s demand for recognition and reparation of the Armenian Genocide, as well as the expansion of circle of our friends and partners of the East and the West must confidently have a priority place in Armenia’s diplomatic relations’ agenda”, the letter says.
Catholicos Aram I said the Diaspora, as part of the Armenia world, in addition to the role of philanthropist and investor, must also participate in the discussion of pan-Armenians agendas and decision-making processes.
“We believe that we can guide Armenia to further strengthening with such works and programs and committed participation of our people, with its healthy economy, strong Army and state structures. I warmly congratulate our lovely people. May God keep and hold firm our homeland”, the letter said.