Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը. Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել ՀՀ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ ողջունելով նոր Ազգային ժողովի ընտրությունները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արամ Ա կաթողիկոսը դեկտեմբերի 9-ը անվանել է նշանակալի օր Հայաստանի համար: «Մեր ժողովուրդն իր հավաքական կամքն արտահայտեց նոր Ազգային ժողովի ընտրությամբ՝  հանուն ազատ, ժողովրդավար ու հզոր Հայաստանի: Ժողովրդի կամքը նաև արդար սպասում է՝ ունենալ այնպիսի հայրենիք, որտեղ արդարությունը, տնտեսական զարգացումը, ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավումը, օրենքով բազմակարծության երաշխավորումը, օրենքի գերակայության ամրապնդումը վերածվեն թափանցիկ գործընթացների:
Արտաքին ճակատում Արցախի անկախության ամրապնդումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու հատուցման մեր ժողովրդի պահանջը, ինչպես նաև Արևելքի ու Արևմուտքի մեր բարեկամների ու գործընկերների շրջանակի ընդլայնումը վստահաբար առաջնահերթ տեղ պետք է գրավեն Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների օրակարգում»,- ասվում է կաթողիկոսի նամակում:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը նշել է, որ Սփյուռքը՝ որպես Հայաստան աշխարհի մաս, սոսկ բարեգործի ու ներդրողի դերակատարում ունենալուց այն կողմ պետք է մասնակցի համահայկական օրակարգերի քննարկմանն ու որոշումների կայացմանը:
«Մեր համոզմամբ՝ նման աշխատանքներով ու ծրագրերով, ինչպես նաև մեր ժողովրդի հանձնառու մասնակցությամբ կարող ենք Հայաստանն առաջնորդել դեպի առավել հզորացում՝ իր առողջ տնտեսությամբ, քաջ բանակող ու պետական կառույցներով: Ջերմորեն շնորհավորում ենք մեր սիրելի ժողովրդին: Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը»,- ասվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:

Пусть Бог сохранит и укрепит нашу Родину: Арам I направил письмо президенту Армении
Католикос Великого Дома Киликийского, Его Святейшество Арам I направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну, приветствуя выборы нового Национального Собрания.
Как сообщает Арменпресс, Его Святейшество Арам I назвал 9 декабря знаменательным днем для Армении. «Наш народ выразил свою коллективную волю, избрав новое Национальное Собрание во имя свободной, демократической и могущественной Армении. Воля народа также является справедливым ожиданием того, что у него будет родина, где справедливость, экономическое развитие, повышение уровня жизни людей, обеспечение плюрализма, укрепление верховенства закона будут прозрачными процессами.
На внешнем фронте укрепление независимости Арцаха, требование нашего народа о признании и возмещении Геноцида армян, а также расширение круга наших друзей и партнеров из Востока и Запада должны уверенно занять приоритетное место в повестке дня дипломатических отношениях Армении», - говорится в письме.
Католикос Арам I отметил, что диаспора как часть армянского мира, помимо роли мецената и инвестора, должна также участвовать в обсуждении общеармянской повестки и процессов принятия решений.
«Мы верим, что сможем направить Армению к дальнейшему укреплению с помощью таких работ и программ, а также к активному участию нашего народа с его здоровой экономикой, сильной армией и государственными структурами. Сердечно поздравляю наш дорогой народ. Пусть Бог сохранит и укрепит нашу Родину», - говорится в письме.