Իրանը Հայաստանին ավելի թանկ գնով է գազ առաջարկում, քան Ռուսաստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը Հայաստանին ավելի թանկ գնով է գազ առաջարկում, քան Ռուսաստանը։ Հայաստանն իրանական գազը դիտարկում է սնուցման երկրորդ ուղու համատեքստում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը:
«Իրանից ստացվող գազը շուրջ 10 դոլարով ավելի թանկ է եղել, քան Ռուսաստանինը: Մենք իրանական գազը դիտարկում ենք երկրորդ սնուցման համատեքստում: Այսօր ունենք երկկողմանի գազի մատակարարում: Երբ վթար է լինում ռուսական գազատարի վրա, մենք իրանական կողմից, պայմանավորվածության համաձայն, մեծացնում ենք ծավալները: Բայց այսօր գումարային գործարք չկա, քանի որ իրանական կողմից երբևիցե չենք ստացել տնտեսապես ավելի հիմնավոր ու էժան առաջարկ»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Նա  նշեց նաև, որ եթե այսօր ավելի էժան գազի գնի առաջարկ լինի, իրենք կքննարկեն այդ հարցը։ Այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե տեսնում է արդյոք սակագնի նվազեցման հնարավորություն, Բաղրամյանն ասաց, որ հարցը քննելու համար ստեղծվել է հանձնաժողով և դրա շրջանակներում այդ հարցի պատասխանը կտրվի: Նա նկատեց, որ, բնականաբար, բանակցում են, որպեսզի նվազեցնեն սակագինը:

Иран продает Армении газ дороже, чем Россия
Иран предлагает газ Армении по более высокой цене, чем Россия: Армения рассматривает иранский газ в контексте второго источника. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Гарегин Баграмян.
«Поставляемый из Ирана газ дороже российского газа на 10 долларов США. Мы рассматриваем иранский газ в контексте второго источника. Сегодня у нас есть двухстороннее газоснабжение. Когда на российском газопроводе происходит авария, в соответствии с соглашением мы увеличиваем объемы с иранской стороны. Но сегодня нет сделки, поскольку мы никогда не получали более экономически обоснованного и доступного предложения от иранской стороны», - сказал исполняющий обязанности министра.
Он отметил, что если будет предложение по более дешевой цене на газ, то они обсудят этот вопрос.
Отвечая на вопрос, естъ ли возможность снижения тарифов на газ, исполняющий обязанности министра сказал, что для обсуждения этого вопроса была создана комиссия, и ответ будет дан в рамках этой комиссии. Он отметил, что ведутся переговоры по снижению тарифа.