Ադրբեջանական լրատվամիջոցը խեղաթյուրում է իմ խոսքերը. «Bellingcat»-ի հոդվածագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ադրբեջանական մամուլը, մեկնաբանելով ամերիկյան «Bellingcat » կենտրոնի վերլուծաբան Մասիս Ինգիլիզյանի հոդվածը, պնդել էր, որ հոդվածագիրն արձանագրում է, որ «Նախիջևանում Ադրբեջանը նոր բարձունքներ է ազատագրել»։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հոդվածի հեղինակը, արտահայտելով իր վրդովմունքը, նշեց, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցը խեղաթյուրել է իր խոսքերը և հոդվածի թարգմանությունը ներկայացրել փոփոխություններով։
«Իմ հոդվածում խոսք չկա այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը Նախիջևանում հայկական բարձունքներ է գրավել։ Ես խոսել եմ չեզոք գոտու տեղաշարժերի մասին։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցը հոդվածը մեկնաբանել է այլ` իրենց համար շահավետ տեսանկյունից` տեղ-տեղ նույնիսկ ամբողջությամբ փոխելով իմ բառերը։ Ցավալի է, որ լրատվամիջոցը կարող է այսքան ցածրանալ»,- ասաց  Մասիս Ինգիլիզյանը։
Նշենք, որ թեմային ավելի վաղ անդրադարձել էր նաև ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, նշելով, որ Ադրբեջանում հերթական անգամ փորձում են փաստերը խեղաթյուրել,  և որ Ադրբեջանը ոչ մի միլիմետր հող չի «ազատագրել»:

YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Recently the Azerbaijani media commented on the article by Masis Ingilizian, an analyst at the American Bellingcat center, claiming that the author of the article states that “Azerbaijan has liberated new heights in Nakhijevan”.
Masis Ingilizian told ARMENPRESS that the Azerbaijani media outlet distorted his words and presented the translation of the article with changes.
“There is no word in my article that the Azerbaijani side has captured Armenian heights in Nakhijevan. I have talked about the movements of neutral zone. The Azerbaijani media interpreted the article differently, from the viewpoint beneficial for them, even completely changing my words in some parts. It’s a pity for the news outlet”, Masis Ingilizian said.
Earlier spokesperson of Armenia’s defense ministry Artsrun Hovhannisyan also commented on the topic, stating that Azerbaijan once again tries to distort the facts. The spokesperson also added that Azerbaijan has not “liberated” a single millimeter land.