Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ Մերկելի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Հարավային Կովկաս այցելած Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Զախարովան, անդրադառնալով Մերկելի հայտարարությանը, որում նշվում էր, թե Գերմանիան պատրաստ է նպաստել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ու այս հարցում պատասխանատվություն ստանձնելուն՝ ասել է. «Կարծում եմ, որ դա պետք է որոշեն այն երկրները, որոնք անմիջականորեն ներգրավված են հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Այդ ամենը պետք է արվի գործող ձևաչափի արդյունավետության գիտակցությամբ: Նմանօրինակ հայտարարությունները պետք է դիտարկել այս ամբողջության մեջ»:
Անգելա Մերկելը, ով օգոստոսի 24-ին ժամանել էր Հայաստան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարության ժամանակ հայտարարել էր, որ Գերմանիան պատրաստ է «պատասխանատվություն ստանձնել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում»: «Գերմանիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է, և մենք խոսել ենք այն մասին, որ լավ կլինի, իհարկե, լուծել հակամարտությունները, բայց այն պետք է լուծվի այնպիսի մթնոլորտում, որտեղ բոլոր կողմերը պատրաստ են դրան, և Գերմանիան պատրաստ է նաև այստեղ քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնել»,- նշել էր կանցլերը:

YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova commented on the statement of German Chancellor Angela Merkel over the Nagorno Karabakh conflict, reports Armenpress.
During a press briefing with reporters, Zakharova, commenting on Merkel’s statement according to which Germany is ready to contribute to the settlement of the NK conflict and assume responsibility on this matter, stated: “I think it should be determined by the countries directly involved in the conflict settlement process. It should be done with the understanding of the effectiveness of the current format. Such statements should be viewed in this whole”.
German Chancellor Angela Merkel recently visited the South Caucasus region. She visited Armenia on August 24. During the joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Chancellor Merkel said Germany is ready to assume responsibility over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. “Germany is a member of the OSCE Minsk Group, and we have talked about the fact that it would be better to solve the conflicts, but it should be solved in an atmosphere where all sides are ready for that, and Germany is ready to assume political responsibility also here”, the Chancellor said.