Մերկելն ու Ալիևը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև կայացած բանակցությունների հիմնական օրակարգային թեմաներից մեկը եղել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական DPA լրատվական գործակալությունը:
Անգելա Մերկելը նշել է, որ Գերմանիան կշարունակի ջանքեր գործադրել հակամարտության քաղաքական լուծմանը հասնելու նպատակով:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Հայաստանից Ադրբեջան է մեկնել օգոստոսի 26-ին: Բաքվում կայացել են Մերկել-Ալիև դեմ առ դեմ բանակցությունները, որոնց հաջորդել են ընդլայնված կազմով քննարկումները:
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի համատեղ ասուլիսի ընթացքում կանցլերը հայտարարել էր, որ Գերմանիան Մինսկի խմբի անդամ է , և կարևոր է լուծել Ղարաբաղյան հակամարտությունը լավ մթնոլորտում, այդ հարցում Գերմանիան կաջակցի Հայաստանին:

Меркель и Алиев обсудили карабахское урегулирование
Одним из основных вопросов повестки переговоров канцлера Германии Ангелы Меркель и президента Азербайджана Ильхама Алиева  во время их встречи в Баку было   урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство DPA.
Ангела Меркель заявила, что Германия продолжит прилагать усилия для достижения политического разрешения  конфликта.
В рамках регионального визита  на Южный Кавказ Канцлер Меркель прибыла в Азербайджан 25 августа после  визита в Армению.
В Баку состоялась официальная  встреча президента  Ильхама  Алиева и канцлера  ФРГ Ангелы  Меркель,  по окончании которой  состоялась встреча  в  расширенном составе.
В ходе переговоров с премьер-министром Армении Николем Пашиняном в Ереване 24 августа канцлер Меркель заявил, что Германия является членом Минской группы, и  очень важно урегулировать карабахский конфликт в мирной атмосфере, и Германия поддержит Армению в этом вопросе.